Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Zagrożenia ASF w Mocarzach już nie ma

Po nieco ponad dwóch miesiącach od wyznaczenia wojewoda podlaski zlikwidował obszar zapowietrzony i strefę zagrożenia w związku z wykryciem na początku sierpnia choroby afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w Mocarzach na terenie gminy Jedwabne. Wyznaczone wówczas obszary obejmowały treny gmin: Jedwabne, Przytuły, Radziłów i Wizna.

Przypomnijmy 4 sierpnia badania laboratoryjne potwierdziły w gospodarstwie we wsi Mocarze obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Ryło to wówczas 44 w tym roku ognisko ASF wśród świń domowych w Polsce i pierwsze i jak do tej pory jedyne na terenie powiatu łomżyńskiego. W gospodarstwie utrzymywano 12 świń.  Większość z nich padła, nim służby weterynaryjne otrzymały potwierdzenie, że to ASF. 
Zgodnie z prawem obszar zapowietrzony wyznaczany był w promieniu 3 km wokół ogniska choroby, a obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru o promieniu 7 km poza obszar zapowietrzony. Rolnicy gospodarujący na tych terenach mieli m.in. zakaz wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Musieli też  przeprowadzić oczyszczenie, odkażenie, a jeżeli jest to konieczne, także dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu: zwierząt, tusz, pasz, nawozów naturalnych, przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę