Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dni Kultury Kurpiowskiej

Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
Aspirant Sztabowy J. Kuśmirek i Aspirant J.Czyż
Aspirant Sztabowy J. Kuśmirek i Aspirant J.Czyż
Katarzyna Załęcka
Katarzyna Załęcka
Dni Kultury Kurpiowskiej

18-19 czerwca odbyły się w Nowogrodzie XII Dni Kultury Kurpiowskiej zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży.
Rozmowa z panem Andrzejem Cholewickim Lilia Estkowska: Jakie są pana związki z kulturą ludową?
A.CH. 25 lat jestem związany z kulturą. Prowadziłem Dom Środowisk Twórczych w Łomży, obecnie pracuję w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Przez długi czas byłem przeciwnikiem folkloru gdyż uważałem, że zabija kulturę nowoczesną. Dopiero 15 lat temu, po moim wyjeździe z panią Teresą Pardo w teren uznałem, że wcześniejsze myślenie było po prostu głupie.
L.E. Przez dwa dni był pan konferansjerem na imprezie folklorystycznej. Jakie są pana odczucia?
A.CH W sobotę wieczorem prezentował się Nowogród. Pokazywano to wszystko, co dzieje się tutaj w Ośrodku Kultury.
L.E.Czy dużo było improwizacji?
A.CH. Tak, sporo. Nie odbył się konkurs pychówek, ponieważ zgłosił się tylko jeden zawodnik i on też otrzymał główną nagrodę walkowerem. Jednak publiczność straciła możliwość obejrzenia atrakcyjnego pokazu. Cała uroczystość została przeniesiona od sceny do hotelu „Zbyszko” co również zmniejszyło walory tej imprezy. Nie odbyły się przedstawione w programie sobótkowe konkurencje. Wydaje mi się, że Nowogród, który jest gminą kurpiowską, stać na coś więcej, jeśli chodzi o folklor kurpiowski. Zobowiązuje do tego tradycja, posiadanie Skansenu Kurpiowskiego – pierwszego w Polsce a drugiego w Europie. Nie będę wypowiadał się na temat „kapeli kurpiowskiej” działającej przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury i zespołu dziewczęcego tańczącego disco polo, gdyż musiałbym użyć bardzo krytycznych słów.
L.E. Co pan sądzi o organizowaniu tego typu widowisk.
A.CH. Uważam, że impreza sama w sobie jest pomysłowa i może być widowiskowa. Inscenizacja przy ognisku przygotowana przez panią Teresę Pardo w wykonaniu dziewcząt i chłopców była bardzo dobra. Wystarczyłoby tylko włożyć trochę więcej zaangażowania ze strony pracowników M-GOK i władz w Nowogrodzie, a z pewnością przyciągnęłaby rzesze ludzi, ciekawych dawnych obrzędów. Rozmawiałam także z Dyrektorem Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży panem Jarosławem Cholewickim.
L.E. Panie Dyrektorze, czy trudno było zorganizować XII Dni Kultury Kurpiowskiej?
J.Ch. Ciężko jest o sponsorów, ponieważ sytuacja gospodarcza firm naszego regionu jest trudna, ale cieszę się, że mimo to są jeszcze przedsiębiorstwa, którym bliska jest kultura kurpiowska. Brak dofinansowania tej imprezy przez Ministerstwo Kultury sprawił, że na nagrody mogliśmy przekazać tylko fundusze otrzymane z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
L.E. Czy widzi pan potrzebę kontynuowania tej imprezy?
J.Ch. Dni Kultury Kurpiowskiej są ważnym wydarzeniem w życiu kulturalnym powiatu i myślę, że należy robić wszystko, aby je kontynuować. Przegląd odbywa się głównie na bazie miejscowych zespołów, przedstawiających wysoki poziom artystyczny. Niestety występy zespołów z poza regionu wiążą się z kosztami akredytacji, co dla wielu z nich jest główną przeszkodą w przyjeździe do Nowogrodu. Poza konkursem wystąpił zespół „Rużenajas” z Łotwy oraz Kapela z Grajewa. Cieszę się również z nawiązania współpracy z Komendą Miejską Policji w Łomży, której stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem
. O tym co zaprezentowali policjanci z Łomży opowiedział - Aspirant Sztabowy Komendy Miejskiej Policji w Łomży z Sekcji Prewencji - Jan Kuśmirek:
- zaprezentowaliśmy pokaz działania z psem służbowym, jego posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, odnajdywanie skradzionych przedmiotów itp.,
- na utworzonym przez nas stoisku prezentowaliśmy materiały propagandowe z programów prewencyjnych, oraz sprzęt do daktyloskopii,
- udostępniony był dla chętnych skuter i samochód terenowy z Posterunku w Nowogrodzie, oraz samochody techników policyjnych przy których można było zrobić sobie zdjęcie i po kilku minutach odebrać „obrobione” na komputerze.
Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej to oczywiście Konkurs Zespołów Kurpiowskich. Wykonawcy z Nowogrodu zajęli następujące miejsca:
- w kategorii zespołów wiernych tradycji – III miejsce Zespół Śpiewaczy (Seniorki),
- grupa dorosłych, soliści – I miejsce Katarzyna Załęcka,
- w grupie dziecięco młodzieżowej, zespoły śpiewacze – I miejsce Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy,
- pary taneczne – II miejsce Katarzyna Załęcka , Adam Florczyk, III miejsce Agnieszka Jamiołkowska, Paweł Chludziński,
- Ponadto Komisja mianowała na „Kurpsia pnioka” – m.in. Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy tekst i foto. L. Estkowska

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę