Poszukiwacze z Łomży
13 października to Dzień Ratownictwa Medycznego. Mało znane święto powołane ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym w 2006 roku. W Łomży świętuje je m.in. Grupa Ratownicza Nadzieja działająca przy parafii pw. Krzyża Świętego, która w prezencie od Wiesława Grzymały, dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, otrzymała profesjonalną torbę ratunkową. - Mamy życzliwość i oparcie w lokalnej społeczności – cieszy się ks. dr Radosław Kubeł koordynator i twórca grupy, która dziś skupia około 160 ratowników w Łomży i oddziałach w Olsztynie, Białymstoku i Ostrołęce.
Grupa Ratownicza Nadzieja specjalizuje się w działaniach poszukiwawczych osób zaginionych. Podarowana przez dyrektora ARiMR torba trafiła na wyposażenie mercedesa sprintera, podarowanego Grupie przez Lasy Państwowe, a który został przebudowany jako mobilne centrum poszukiwawcze.
- Jesteśmy jedyną grupą, która się tym trudni w północno-wschodniej Polsce – mówi Jakub Brzeziak, zastępca koordynatora Grupy. - Mamy zespół osób ale przede wszystkim technologię i sprzęt, które umożliwia szybkie przeszukanie dużych obszarów.
To pojazdy, dron czy quad zakupiony kilka dni temu, dzięki dotacji z MSWiA, ale przede wszystkim profesjonalny system GPS. Dzięki niemu trzy osoby są w stanie przeszukać teren np. lasu o powierzchni 10 hektarów w ciągu ok. 40 minut. Dawniej do przeszukania takiego obszaru potrzebne było kilkadziesiąt osób.
- Bardzo często jest tak, że do poszukiwań zbiera się grupa 70-80 osób, które nie wiedzą co robić. Są chętne, aby pomóc, ale potrzebny jest ktoś, kto nimi pokieruje – mówi ks dr. Radosław Kubeł. - W tym roku poszukiwaliśmy 17 osób. W 15 przypadkach odnaleźliśmy ich żywych, przy czym 3-4 osoby były już w stanie poważnym, więc przynajmniej o tych możemy powiedzieć, że uratowaliśmy im życie.
Łomżyńska GR Nadzieja jest organizacją społeczną, to znaczy że opiera się na pracy wolontariuszy i nikt im nie płaci za udział w poszukiwaniach. Na podstawie zawartych porozumień Grupa współpracuje m.in. z Centrum Poszukiwania Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji w Warszawie oraz właściwymi komendami wojewódzkimi na obszarze północno-wschodniej Polski.
Powołaniem Grupy jest niesienie pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ale jej członkowie zajmują się także zabezpieczaniem imprez czy szkoleniami.
- Z okazji dzisiejszego święta Dnia Ratownictwa Medycznego życzę wam wszystkiego najlepszego. Przede wszystkim abyście jak najwięcej czasu poświęcali na promocję zdrowia i edukację, a do prawdziwych akcji wyjeżdżali jak najrzadziej – mówił Wiesław Grzymała, dyrektor ARiMR w Łomży. - A jeśli już takie sytuacje się zdarzą, aby zawsze kończyły się Waszym sukcesem. Wiem, że wyposażenie tej torby w takich wypadkach może być wam pomocne – dodawał przekazując ks. Kubłowi torbę ratowniczą R1.
To czwarta taka torba na stanie Grupy.