Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Poszukiwacze z Łomży

Główne zdjęcie
Wiesław Grzymała i ks. Radosław Kubeł

13 października to Dzień Ratownictwa Medycznego. Mało znane święto powołane ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym w 2006 roku. W Łomży świętuje je m.in. Grupa Ratownicza Nadzieja działająca przy parafii pw. Krzyża Świętego, która w prezencie od Wiesława Grzymały, dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, otrzymała profesjonalną torbę ratunkową. - Mamy życzliwość i oparcie w lokalnej społeczności – cieszy się ks. dr Radosław Kubeł koordynator i twórca grupy, która dziś skupia około 160 ratowników w Łomży i oddziałach w Olsztynie, Białymstoku i Ostrołęce.

Grupa Ratownicza Nadzieja specjalizuje się w działaniach poszukiwawczych osób zaginionych. Podarowana przez dyrektora ARiMR torba trafiła na wyposażenie mercedesa sprintera, podarowanego Grupie przez Lasy Państwowe, a który został przebudowany jako mobilne centrum poszukiwawcze. 
- Jesteśmy jedyną grupą, która się tym trudni w północno-wschodniej Polsce – mówi Jakub Brzeziak, zastępca koordynatora Grupy. - Mamy zespół osób ale przede wszystkim technologię i sprzęt, które umożliwia szybkie przeszukanie dużych obszarów. 
To pojazdy, dron czy quad zakupiony kilka dni temu, dzięki dotacji z MSWiA, ale przede wszystkim profesjonalny system GPS. Dzięki niemu trzy osoby są w stanie przeszukać teren np. lasu o powierzchni 10 hektarów w ciągu ok. 40 minut. Dawniej do przeszukania takiego obszaru potrzebne było kilkadziesiąt osób.
- Bardzo często jest tak, że do poszukiwań zbiera się grupa 70-80 osób, które nie wiedzą co robić. Są chętne, aby pomóc, ale potrzebny jest ktoś, kto nimi pokieruje – mówi ks dr. Radosław Kubeł. - W tym roku poszukiwaliśmy 17 osób. W 15 przypadkach odnaleźliśmy ich żywych, przy czym 3-4 osoby były już w stanie poważnym, więc przynajmniej o tych możemy powiedzieć, że uratowaliśmy im życie. 
Łomżyńska GR Nadzieja jest organizacją społeczną, to znaczy że opiera się na pracy wolontariuszy i nikt im nie płaci za udział w poszukiwaniach. Na podstawie zawartych porozumień Grupa współpracuje m.in. z Centrum Poszukiwania Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji w Warszawie oraz właściwymi komendami wojewódzkimi na obszarze północno-wschodniej Polski.
Powołaniem Grupy jest niesienie pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ale jej członkowie zajmują się także zabezpieczaniem imprez czy szkoleniami. 
- Z okazji dzisiejszego święta Dnia Ratownictwa Medycznego życzę wam wszystkiego najlepszego. Przede wszystkim abyście jak najwięcej czasu poświęcali na promocję zdrowia i edukację, a do prawdziwych akcji wyjeżdżali jak najrzadziej – mówił Wiesław Grzymała, dyrektor ARiMR w Łomży. - A jeśli już takie sytuacje się zdarzą, aby zawsze kończyły się Waszym sukcesem. Wiem, że wyposażenie tej torby w takich wypadkach może być wam pomocne – dodawał przekazując ks. Kubłowi torbę ratowniczą R1. 
To czwarta taka torba na stanie Grupy.

Foto: Wiesław Grzymała i ks. Radosław Kubeł
Foto:
Foto: Przekazanie torby ratunkowej
Foto: Przekazanie torby ratunkowej
Foto:
Foto:
Foto: Lokalizator GPS w rękach Wiesława Grzymały
Foto: Ślady ruchu poszukiwaczy na ekranie komputera
cz
pt, 13 października 2017 12:50
Data ostatniej edycji: śr, 18 października 2017 10:06:07

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę