Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 08 września 2024 napisz DONOS@
tekst płatny

Kominek w domu: żeliwo kontra stal

Materiał, z którego robi się kominki, ma przed sobą trudne zadanie. Przez wiele lat musi wytrzymywać ogromne gorąco, dobrze reagować na różnice temperatur, a dodatkowo powinien akumulować ciepło, czyli gromadzić je, a potem stopniowo oddawać. Najlepiej radzą z tym sobie żeliwo i stal. Których z tych metali lepiej się sprawdza?

Wkład kominkowy to najpopularniejsze rozwiązanie w domach, gdzie zadaniem kominka jest ogrzewanie mniejszej lub większej powierzchni mieszkaniowej. Jednak wkład wkładowi nierówny. Niektóre dłużej utrzymają żar – inne krócej, różne są też czasy oddawania ciepła. Na parametry wkładu, w tym jego go moc grzewczą, wpływa w dużej mierze to, z czego kominek jest zrobiony.

Żeliwo: trwałość w stylu retro

Tradycyjnie wykorzystywanym materiałem do budowy kominków było i jest żeliwo. Jego charakterystyczną cechą jest trwałość oraz to, że nie koroduje. Poza tym świetnie akumuluje ciepło. Wadą żeliwa jest jednak to, że może pękać przy gwałtownych zmianach temperatur oraz kiedy kominek rozgrzewa się nierównomiernie. Na szczęście nie zdarza się to często, a kominki najlepszej jakości sprzedawane są z gwarancją (nawet na 10 lat). Niewątpliwą zaletą żeliwa jest cena, a wiele osób ceni też ich tradycyjny wygląd. Zwykle wkłady z tego materiału powstają na bazie łączenia odlewów z charakterystycznymi zdobieniami w dawnym stylu. Dodatkowo wkłady żeliwne są dość masywne i wymagają odpowiedniej obudowy, dlatego najczęściej są polecane do klasycznych wnętrz, a także tych w stylu rustykalnym.

Stal wzmocniona szamotem

W porównaniu do żeliwa stal nie akumuluje tak dobrze ciepła, ale wkłady kominkowe z tego materiału są konstruowane w taki sposób, że w ich środku są zabudowane płyty szamotowe lub wermikulitowe, które przejmują to zadanie, a czasem nawet radzą z nim sobie o wiele lepiej niż żeliwo. Stosuje się też dodatkowe rozwiązania, np. komory wtórnego spalania, które poprawiają parametry grzewcze wkładu. Sama stal z kolei daje o wiele większe możliwości projektantom, którzy potrafią z niej wyczarować kominki nowoczesne, o eleganckich kształtach pasujących do każdego wnętrza. Stalowe wkłady kominkowe sprawdzą się w domach nowoczesnych, ascetycznych lub w stylu skandynawskim. Dla wielu osób mankamentem tych kominków jest cena, zwykle sporo wyższa niż kominków żeliwnych.

Trudny wybór, takie samo ciepło

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który kominek będzie lepiej służyć i da więcej ciepła. Przede wszystkim warto się kierować swoim gustem i wybrać taki model, który się nam spodoba i na jaki będzie nas stać. Na pewno jeśli kominek ma zadanie ogrzewać dom nie tylko sporadycznie i nie tylko jedno pomieszczenie, warto uważnie przeanalizować wszystkie dokumenty technicznego danego modelu. Bez względu na wybór nagrodą za poświęcony czas będą długie, wspaniałe wieczory przy cieple domowego ogniska!

JJS
cz, 12 października 2017 08:34
Data ostatniej edycji: cz, 12 października 2017 08:36:43

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę