Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Poezja bliska sercu młodzieży

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do 33. Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej. To konkurs dla uczniów klas VII szkół podstawowych oraz gimnazjalistów. – To jeden z najstarszych konkursów tego typu w północno-wschodniej Polsce – podkreśla Witold Długozima, pomysłodawca i jego główny organizator. – Zwycięzcę uhonorujemy Złotą Strofą, pozostali najlepsi wykonawcy też otrzymają nagrody i upominki, tak więc warto zgłosić się nie tylko z racji zainteresowania poezją!

Łomżyński konkurs ma szerzyć wśród młodzieży zainteresowanie współczesną poezją, a do udziału zgłaszają się uczniowie z regionu, ale też z ościennych województw, a niekiedy również rodacy ze Wschodu. 
– Przez tyle lat konkurs stał się rozpoznawalny. Cieszy mnie, że w tych, tak niełatwych dla kultury wysokiej czasach, piękno poetyckich strof wciąż dociera do młodych ludzi, że nadal chcą czytać, poznawać i recytować wiersze  – mówi Witold Długozima.
Repertuar konkursowy dobierany według zasad: każdy recytator przedstawia dwa wiersze współczesnych polskich twórców - dowolny i obowiązkowy. W tym roku obowiązkowym jest coś z twórczości Ernesta Brylla.
– Wróciliśmy do ponadczasowej poezji Ernesta Brylla, bo to jeden z najwybitniejszych polskich twórców i autor przepięknych wierszy – mówi Witold Długozima, dodając, że czyni starania, aby poeta zaszczycił swą obecnością finał konkursu. 
Wybierając drugi utwór młodzi recytatorzy sięgają zarówno dla klasyki Miłosza, Herberta, Szymborskiej, ks. Twardowskiego czy Poświatowskiej, jak i poezji lokalnych twórców.
– To konkurs, który ma za zadanie również promocję autorów naszego regionu, takich jak: Henryk Gała, Jan Kulka, Leszek Czyż, Jarosław Choromański czy Tadeusz Mocarski – zauważa Witold Długozima. – Ich utwory są chętnie przez młodzież przypominane. Poza tym, żeby przybliżyć piękno poezji, zawsze wyszukuję autorów, których raczej nie spotyka się w podręcznikach szkolnych, albo poetów-emigrantów, jak choćby Beata Obertyńska, Marian Hemar czy Kazimierz Wierzyński. 
Coraz częściej wykonują też własne wiersze, co jest dodatkowo doceniane przez jurorów.
– Zeszłego roku utwory przez siebie napisane recytowały trzy osoby. To miła niespodzianka, świadcząca o tym, że ta młodzież naprawdę interesuje się poezją – podkreśla Długozima. 
Eliminacje w szkołach odbywają się do 17 listopada, zgłoszenia konkursowe należy nadsyłać w ciągu kolejnego tygodnia: pocztą tradycyjną na adres Klub Wojskowy,  Al. Legionów 133, 18- 401 Łomża 3 lub elektroniczną: logoslomza@wp.pl, z dopiskiem „Konkurs Logos”.  
Finał 33. Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej odbędzie się 2. grudnia w Klubie Wojskowym.

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę