Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Pierwsze emerytury młodszych emerytów

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydają już decyzje o przyznaniu emerytury osobom, które skorzystały na obniżeniu wieku emerytalnego. Jak informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego, w ciągu pierwszych dni października w regionie wydano 873 takie decyzje emerytalne. - Średnia wysokość świadczenia w przypadku mężczyzn wyniosła 2560,05 zł, a w przypadku pań 1531,71 zł – mówi Krupicka podkreślając, że kobiety odchodząc w wieku 60 lat otrzymują przeciętnie 60% tego, co przysługuje mężczyznom.

Od 1 października wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski można było składać już od 1 września.  Jednak pierwsze decyzje dla emerytów, którzy chcą skorzystać z tej zmiany wydane zostały 2 października. W województwie podlaskim przyszli emeryci we wrześniu złożyli ponad 6 tysięcy wniosków, czyli czterokrotnie więcej niż normalnie.
- Większą wielokrotność złożonych wniosków  odnotował jedynie Oddział w Gorzowie Wielkopolskim i Elblągu – podkreśla Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Na przyznanie emerytury ZUS ma 30 dni. Warto jednak uściślić ten termin. Zawsze rozpoczyna się od spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do wydania decyzji. Może być to więc data wejścia w życie ustawy zmieniającej wiek emerytalny lub faktyczne ukończenie tego wieku, które nastąpiło już po 1 października br. Podobnie będzie, jeżeli złożone dokumenty będą zawierały jakieś braki lub błędy. Wtedy termin zacznie biec od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności. Przyszli emeryci powinni także pamiętać o tym, że nie wszyscy będą otrzymywać świadczenie tego samego dnia. ZUS przyznaje i przekazuje świadczenia w różnych terminach płatności, ale  jeśli inne świadczenie było wypłacane do tej pory (np. renta z tytułu niezdolności do pracy czy renta rodzinna) staramy się zachować dotychczasową datę wypłaty lub możliwie najbliższą.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę