Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Wywożą zbiorniki z Gaspolu

Ciężarówki wywiozły ogromnych rozmiarów zbiorniki na gaz z terenu rozlewni Gaspolu. Potężne zbiorniki przez lata były zakopane na działce w centrum Łomży. Od kilku miesięcy trwa demontaż infrastruktury rozlewni, na terenie której w ciśnieniowych zbiornikach magazynowych, można było pomieścić nawet tysiąc ton gazu płynnego.

Rozlewnia gazu płynnego w Łomży, ze względu na rodzaj gromadzonego surowca i jej umiejscowienie niemalże w centrum miasta, była głównym zagrożeniem bezpieczeństwa. Największy ze zbiorników miał pojemność 600m3. Szacowano, że w wyniku katastrofy tego obiektu w „strefie śmiertelnej” może znaleźć się nawet 8 tys. osób. Na szczęście przez kilkadziesiąt lat funkcjonowania zakładu nie doszło do wypadku.
- To był najlepiej zabezpieczony obiekt tego typu w Polsce – podkreśla Krzysztof Wróblewski, szef  Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo wybuchu w zakładzie regularnie odbywały się duże ćwiczenia służb ratowniczych. Ratownicy ćwiczyli różne scenariusze, także atak terrorystyczny. Przypominali też wydarzenie z 2006 roku, gdy na jeden z samochodów zaparkowanych przy ul. Kazańskiej spadł przypadkowo odpalony silnik ze starej rakiety wojskowej. Pocisk nie był sterowany i gdyby spadł na zbiorniki Gaspolu skutki mogłyby być tragiczne.
Teraz to potencjalne zagrożenie dla mieszkańców Łomży znika. Wiosną informowaliśmy o odkupieniu rozlewni przez jednego z lokalnych przedsiębiorców. Ciężarówki wywożące z zakładu największe zbiorniki są dowodem, że trwa demontaż infrastruktury. Teren ma być oczyszczony do „gołej ziemi”.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
cz, 05 października 2017 14:04
Data ostatniej edycji: cz, 05 października 2017 15:01:54

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę