Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Jak e-deklaracje zmieniły życie podatnika

Od wielu lat w swojej codziennej pracy korzystamy z komputerów. Tu powstają nasze dokumenty, które najczęście przesyłamy jako wiadomości e-mail. XXI wiek nie zawitał jednak zbyt szybko do organów podatkowych. Jeszcze do niedawna deklaracje wypełnialiśmy ręcznie albo przynajmniej musieliśmy je osobiście podpisywać. Sytuację zmieniły e-deklaracje.

Komfortowo i wygodnie

Koniec ze stertami dokumentów do podpisu, tonami kopert do zaadresowania. Nikt chyba nie tęskni również za czasem straconym na poczcie w celu złożenia zeznania w terminie. O kolejkach do okienek w ostatnim dniu terminu składania deklaracji krążyły legendy. Dziś możemy na szczęście skorzystać z dobrodziejstwa komputera i internetu, wysyłając e-deklaracje. Z biura, z domu, a nawet z egzotycznej plaży. Jedynym warunkiem jest dostęp do internetu. W tym miejscu nie można pomijać również faktu, że systemy elektroniczne są dostępne dla nas 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Jasno i bezpiecznie

E-deklaracje są częścią całego systemu e-podatki, które realizowane są od 2006-2008 roku. Za pomocą specjalnych formularzy online, aplikacji oraz oprogramowań księgowych można w bezpieczny sposób rozliczyć deklaracje PIT przez internet. Korzystając z odpowiedniego oprogramowania bez obaw prześlemy większość zeznań. W celu zapewnienia ochrony danych Ministerstwo Finansów udostępniło różne rozwiązania zabezpieczające, w tym między innymi: podpis elektroniczny oparty na unikatowych cechach podatnika oraz szyfrowane kanały uniemożliwiające podsłuch transmisji danych.

Szybko i tanio

E-deklaracje 2018 są darmowe. Przesyłane w formie elektronicznej oszczędzają pieniądze podatnika nie narażając np. na ponoszenie kosztów przesyłki czy druku dużej ilości dokumentów. Co więcej pozwalają zredukować czas na wypełnienie deklaracji – zarówno na etapie tworzenia deklaracji, jak i późniejszej wysyłki.

Zalety e-deklaracji doceniają również organy podatkowe, którym system pozwala na szybszą weryfikację przesyłanych informacji (np. bez konieczności wczytywania się w ręczne zapisy podatników), a co za tym idzie – możemy liczyć na szybszy zwrot ewentualnej nadpłaty.

Mniej wątpliwości i błędów

Już na etapie wypełniania e-deklaracji „mądre” formularze interaktywne PIT blokują podatnikom możliwość popełnienia niektórych błędów. Brak wypełnienia oznaczonych pól potraktują natomiast jako element, który może zablokować możliwość wysłania dokumentu. Natomiast po wysłaniu e-deklaracji otrzymujemy specjalne potwierdzenie, tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jest ono równoznaczne z potwierdzeniem nadania w urzędzie pocztowym. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku zgubienia, mamy możliwość pobrania kolejnej kopii UPO z Portalu Podatkowego.

Podsumowanie

Szybciej, taniej, bezpieczniej – to tylko niektóre przymiotniki, których można użyć, porównując e-deklaracje do tradycyjnych form składania dokumentów podatkowych. Biorąc pod uwagę wszystkie ich zalety, nie można dziwić się, że korzysta z nich coraz więcej osób. Według danych podawanych przez ministerstwo, do końca 2016 roku było to aż 62 mln przesłanych dokumentów.

Tekst promocyjny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę