Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

W Grajewie będzie specjalna strefa ekonomiczna

Rada Ministrów podjęła decyzję o utworzeniu czwartej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W Grajewie na obszarze 11 ha fabrykę chce wybudować firma Pfleiderer Grajewo. Inwestycja warta jest około 100 mln euro, dzięki niej miejsca pracy znajdzie kilkaset osób. “To napęd dla miejscowej gospodarki,” – mówi burmistrz Grajewa, Krzysztof Waszkiewicz. W nowej fabryce ma być zatrudnionych około 200-300 osób. Wg analiz firmy, w otoczeniu trzeba będzie zatrudnić kolejne 400 osób.

Samorząd Grajewa naprzeciwko terenów należących do Pfleiderera ma około 20 ha terenów inwestycyjnych. "Już teraz widoczne jest zainteresowanie tymi terenami" - mówi burmistrz. Pfleiderer Grajewo – czyli wcześniejsze Zakłady Płyt Wiórowych – to jedna z najbardziej liczących się firm w regionie i kraju. Działa od lat 70-tych XX wieku – na początku jako przedsiębiorstwo państwowe. W 1994 roku nastąpiła komercjalizacja spółki. Dzięki firmie – jak mówi burmistrz - liczba mieszkańców Grajewa zwiększyła się prawie dwukrotnie. Budowa nowej fabryki w Grajewie zwiększy koniunkturę w miejscowej gospodarce – podkreśla Krzysztof Waszkiewicz. Jednocześnie liczy na współpracę inwestora przy budowie nowego układu komunikacyjnego lokalnych dróg. Budowa nowej fabryki w specjalnej strefie ekonomicznej jest korzystna dla samego inwestora. Firmy działająca w tej strefie są częściowo zwolniona z płacenia podatku dochodowego i podatków lokalnych.
Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna ustanowiona została w dniu 1 września 1996 r. w regionie, gdzie poziom produktu krajowego brutto w przeliczeniu na mieszkańca należy do najniższych, a stopa bezrobocia - do najwyższych w kraju. Obejmuje 4 podstrefy na terenach Suwałk, Ełku, Grajewa i Gołdapi.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę