Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

Pistolet do kleju na gorąco – zastosowanie

Klejenie na gorąco to technika, która ma coraz więcej zwolenników. Aby jednak aplikacja kleju przebiegła sprawnie i bez zarzutu, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, czyli pistoletu do kleju na gorąco. Jest on prosty w użyciu, jednak jego niewłaściwy wybór może nas skutecznie zniechęcić do dalszej pracy. Jaki pistolet do klejenia sprawdzi się zatem najlepiej?

Klej na ciepło – zastosowanie

Po klej na gorąco sięga wiele osób – majsterkowicze, monterzy, osoby zajmujące się aranżacją wnętrz, miłośnicy DIY oraz hand made, a nawet florystki podczas tworzenia niepowtarzalnych kompozycji kwiatowych. Można go stosować do fugowania, uszczelniania otworów, tworzenia dekoracji, przeprowadzania napraw ceramiki dekoracyjnej czy też sklejania popękanych elementów.

Wszystko to sprawia, iż cieszy się on dużą popularnością i jest często używany. Przyjemność ze stosowania kleju może nam jednak odebrać niewłaściwy dobór pistoletu, który służy do jego aplikacji. Wybierając odpowiedni sprzęt, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj końcówek roboczych.

Jeżeli jest to jedna podstawowa dysza, możemy mieć trudności z aplikacją gorącego kleju. Nie zapewnia ona bowiem odpowiedniej precyzji, która podczas wykonywania niektórych prac jest niezbędna do uzyskania pięknego i estetycznego rezultatu. Warto zatem wybrać pistolet wyposażony w końcówkę do precyzyjnej aplikacji kleju.

Ważny jest również dobór odpowiedniego sztyftu. Na rynku dostępne są bowiem produkty, które różnią się siłą działania kleju. Najtańsze wkłady mogą zapewniać gorszą trwałość łączenia, nierównomiernie się rozgrzewają oraz szybciej się zużywają. Lepiej zdecydować się na sztyfty droższe, zawierające lepszy jakościowo klej.

Klej na gorąco – zalety

Klejenie na gorąco ma coraz więcej zwolenników. Jest to bowiem technika, która ma wiele atutów, w tym przede wszystkim:

 • uniwersalność zastosowania,

 • wygodna aplikacja dzięki pistoletowi,

 • czystość pracy,

 • możliwość klejenia różnorodnych materiałów,

 • możliwość używania bardzo delikatnych tworzyw bez ryzyka ich zniszczenia,

 • bardzo dobra przyczepność kleju,

 • transparentność kleju, co sprawia, że łączenie jest praktycznie niewidoczne,

 • szybki czas schnięcia.

Pistolet do kleju – ważne parametry

Decydując się na zakup pistoletu do kleju na gorąco, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które pomogą nam w wyborze najlepszej opcji. Oto one:

1. Rodzaj zasilania – na rynku wyróżniamy dwa modele pistoletów:

 • zasilane sieciowo (elektrycznie) – zazwyczaj oferują one nieco większą moc. Z uwagi na przewód zasilający są jednak mniej mobilne, o czym przekonamy się, wykonując prace z dala od gniazdka elektrycznego. Decydując się na tę opcję, musimy sprawdzić, czy oferowana długość kabla będzie dla nas odpowiednia. Zbyt długi przewód będzie się plątał, a z kolei zbyt krótki wymusi na nas konieczność stosowania przedłużaczy.

 • zasilane akumulatorowo – podstawową zaletą pistoletów tego typu jest brak kabla, co sprawia, że urządzenia są bardziej mobilne i można je stosować nawet w trudno dostępnych miejscach. Mają jednak nieco mniejszą moc, a także ograniczony czas pracy. Co więcej, jeśli zapomnimy naładować baterii, nie będziemy mogli skorzystać ze sprzętu. Aby zapewnić maksymalny czas działania urządzenia, warto zdecydować się na model wyposażony w akumulator litowo-jonowy. Cechuje się on najlepszymi parametrami spośród wszystkich akumulatorów dostępnych na rynku. Szybko się ładuje i bardzo dobrze magazynuje energię, dzięki czemu możemy pracować dłużej. Innym rozwiązaniem jest dokupienie drugiego akumulatora, którego użyjemy, gdy ten pierwszy straci całą energię. Na rynku dostępne są również ładowarki z funkcją szybkiego ładowania. Pozwalają one w mniej niż 30 minut uzupełnić energię, dzięki czemu nie musimy długo czekać na gotowość pistoletu do pracy.

2. Mocpistolety do kleju na gorąca charakteryzują się dużym zróżnicowaniem mocy. Maksymalnie sięga ona 500 W. W przypadku modeli zbliżonych mocą do tej wartości lub osiągających ją, czas oczekiwania na rozgrzanie grzałki i osiągnięcie optymalnej temperatury roboczej zazwyczaj wynosi 2 minuty. Z kolei, w przypadku pistoletów słabszych czas ten może się wydłużyć nawet czterokrotnie. Warto zatem wybierać produkty o większej mocy. Wówczas szybciej przystąpimy do pracy.

3. Blokada wypływu kleju – jeżeli decydujemy się na sprzęt o wyższej mocy, musimy mieć na uwadze to, iż sprzyja to szybszemu skapywaniu kleju po umieszczeniu go na podpórce. Zapobiec temu możemy, kupując droższy model pistoletu wyposażony w blokadę wypływu. Warto jednak pamiętać, iż jest ona głównie instalowana w sprzęcie profesjonalnym.

4. Oparcie – w przypadku pistoletów bezprzewodowych funkcję oparcia pełni zazwyczaj specjalna podstawka, składająca się ze stacji dokującej, na którą odkładamy pistolet, oraz miseczki zbierającej skapujący klej. W przypadku pistoletów zasilanych sieciowo oparcie to zwykle prosta podpórka.

5. Funkcje kontroli elektronicznej – stosowane są w profesjonalnych pistoletach z najwyższej półki. Pozwalają one precyzyjnie i płynie kontrolować przesuw sztyftu i moc grzałki. Zwiększają one funkcjonalność urządzenia, sprawiając, że jest ono wygodniejsze w użytkowaniu oraz pozwalają na pewną oszczędność kleju. Mogą się okazać przydatne nawet podczas hobbystycznego stosowania pistoletu. Jednak amatorom zwykle odradza się kupowanie modeli z takimi ulepszeniami, gdyż jest to sprzęt po prostu drogi. Szkoda zatem wyrzucać pieniądze w błoto, jeśli pistolet do kleju przez większą część roku nie będzie używany.

Wybierając pistolet do klejenia na gorąco, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg parametrów. Dzięki temu zyskamy pewność, iż kupiliśmy dobre jakościowo urządzenie, co przełoży się na komfort pracy. Da nam to również przyjemność i satysfakcję z samodzielnego wykonania dekoracji czy też przeprowadzenia napraw na własną rękę.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę