Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Budowlani Łomża” o betonie

- Beton jest tym dla naszej cywilizacji, czym chleb dla człowieka. Najstarsze ślady stosowania betonu na świecie datuje się na 7 tysięcy lat przed naszą erą – mówi inżynier Jerzy Bukowski. Rzeczoznawca budowlany i Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, przez kilkadziesiąt lat z betonu „zbudował” w Łomży i regionie około 300-400 bloków, wiele zakładów i fabryk oraz m.in. nowy szpital, a teraz integruje środowisko inżynierów budownictwa współorganizując rokroczne spotkania „Budowlani Łomża”.

W tym roku było to już siódme spotkanie budowlańców z miasta i regionu. Odbyło się w Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie od kilku lat prowadzony jest kierunek studiów inżynierskich budownictwo. Uczestniczyli w nim inżynierowie budownictwa, projektanci, ale także studenci oraz uczniowie klas budowlanych ze szkół średnich, bo poza aspektem integracji samego środowiska budowlanego ważne jest również pokazanie osobom aspirującym do wykonywania tego zawodu różnych jego stron. 
- Studia budowlane są ciężkie, jak sam materiał, ale gdybym miał teraz znowu wybierać kierunek dla siebie, to nie widzę się w żadnym innym zawodzie – mówi inż Jerzy Bukowski, który w budowlance przeszedł wszystkie szczeble kariery. 
Choć od lat jest już na emeryturze nadal pracuje i angażuje się w działalność  Izby Inżynierów Budownictwa, gdzie pełni funkcję rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Na terenie województwa podlaskiego jest około 3700 członków, w dawnym województwie łomżyńskim ok. 780. Około połowy z nich zajmuje się stawianiem budynków, a reszta to inżynierowie sanitarni, elektryczni i drogowi. 
- Każdy kto ma uprawnienia i chce wykonywać zawód musi należeć do Izby – podkreśla Bukowski. Izba powstała, aby chronić interesy środowiska budowlańców, opiniować akty prawne, ustalać zasady etyki i prowadzić postępowania odpowiedzialności zawodowej, nadawać i pozbawiać uprawnień budowlanych oraz organizować szkolenia.
Podczas konferencji „Budowlani Łomża” inżynier Bukowski opowiadał o betonie – jego historii, rodzajach i wykorzystaniu. 
- Tym czym różni się beton występujący w starożytności od obecnie stosowanego był czynnik wiążący. Egipcjanie wykorzystywali kruszony gips. Rzymianie wiedzieli jak produkować wapno przez wypalanie kruszonego kamienia wapiennego i odkryli, iż dodanie pyłu wulkanicznego lub starej cegły i płytek poprawia własności wiązania ich cementu – mówił inżynier wskazując, że do dziś stoi wiele monumentalnych budowli z czasów starożytnego Rzymu. 
Dziś stosowany powszechnie cement portlandzki został opatentowany w 1824 roku, a do jego rozpowszechnienia przyczyniła się budowa tunelu pod Tamizą. Kolejnymi ważnymi etapami rozwoju betonu było wymyslenie żelbetonu i betonu sprężonego, które pozwolił na stawianie wielkich konstrukcji – budynków i mostów. 
- Teraz cały czas trwa rywalizacja pomiędzy betonem a stalą o to które z nich jest ważniejsze w budownictwie - podsumowuje Jerzy Bukowski.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę