Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Drogi do Łomży powstaną „bo są pilne dla województwa”

Główne zdjęcie
Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego przemawia na sesji Rady Gminy Łomża

Droga Łomża – Nowogród z obwodnicą Starych Kupisk będzie realizowana zgodnie z planem, droga Łomża – Śniadowo w obwodnicą Konarzyc, też ma być realizowana, ale najprawdopodobniej inaczej niż planowano. Zbudowano by nową obwodnicę miejscowości, a drogę do Śniadowa jedynie wyremontowano. Tak we wtorek radnym z gminy Łomża plany władz województwa odnośnie modernizacji obu dróg przedstawiał członek zarządu województwa Stefan Krajewski.

Stefan Krajewski i Piotr Kłys wójt gminy
Stefan Krajewski i Piotr Kłys wójt gminy
radny Tadeusz Jastrzębski
radny Tadeusz Jastrzębski

Wizyta Krajewskiego na posiedzeniu Rady Gminy była swoistą odpowiedzią na poniedziałkową wizytę samorządowców z podłomżyńskich gmin na  posiedzeniu Sejmiku województwa. Wójtowie Łomży, Śniadowa i burmistrz Nowogrodu prosili o zwiększenie puli środków na finansowanie obu inwestycji, która po przetargach okazała się o blisko połowę za mała. 
- Możliwości finansowe województwa też są ograniczone – mówił we wtorek radnym gminy Łomża Stefan Krajewski.
Podkreślał jednak, że władze województwa zdają sobie sprawę ze znaczenia obu dróg.
- Te inwestycje powstaną, bo są pilne dla województwa – mówił przyznając jednocześnie, że trzeba ponownie rozważyć zakres planowanych prac. Krajewski mówił, że „nie jest problemem” planowana modernizacja drogi wojewódzkiej nr 645 Łomża – Nowogród z budowa obejścia Starych Kupisk, gdzie złożona w przetargu cena jest o około 13 mln zł  wyższa niż zabezpieczone na realizację zadnia środki w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego.
Duża różnica jest natomiast na przetargach na modernizację drogi wojewódzkiej nr 677 Łomża – Śniadowo z obejściem Konarzyc. Tu zabezpieczone w RPOWP środki w wysokości ok. 40 mln zł są o ponad połowę za niskie w stosunku do ofert z przetargu. 
- U nas w Konarzycach ludzie są zdesperowani, gotowi nawet zablokować drogę – mówił radny gminy Tadeusz Jastrzębski wybrany w okręgu obejmującym Konarzyce. - U nas przez całą długość miejscowości 3 km jest jeden wielki ciąg samochód, które zostawiają tylko smród i hałas – dodawał  proszą, aby w pierwszej kolejności zbudować obwodnicę Konarzyc.
Z wypowiedzi Krajewskiego wynikało, że do takiego rozwiązania skłaniają się także władze województwa. „Środki unijne wystarczą na budowę obwodnicy Konarzyc” – mówił Stefan Krajewski. 
Aby obniżyć koszty całej inwestycji rozważane jest jej ograniczenie. Polegać miałoby ono m.in. na rezygnacji z budowy ścieżki rowerowej, która teraz jest planowana na całej długości drogi oraz mniejszego zakresu remontu obecnej jezdni drogi do Śniadowa. Decyzje w tym zakresie mają być podjęte w najbliższym czasie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę