Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 marca 2023 napisz DONOS@

Proszą o większe środki na drogi wojewódzkie do Łomży

Główne zdjęcie
Piotr Kłys wójt gminy Łomża prosił o zwiększenie środków na drogi wojewódzkie do Łomży także imieniu samorządowców z Nowogrodu i Śniadowa.

Samorządowcy z gminy Łomża, Śniadowo i Nowogród prosili w poniedziałek radnych i zarząd województwa o zwiększenie środków przewidzianych na modernizację dwóch dróg wojewódzkich Łomża – Nowogród i Łomża – Śniadowo. Oferty zebrane w przetargach na ich modernizację i rozbudowę są o około 70 milionów złotych wyższe niż środki jakie planował wydać Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. - Prosimy o zwrócenie uwagi na mieszkańców naszych gmin i na ich potrzeby – mówił wójt Piotr Kłys przypominając, że obie inwestycje są bardzo wysoko - na 2 i na 4 miejscu - w planie transportowym przyjętym przez władze województwa.

Na początku września PZDW zebrał oferty od firm zainteresowanych modernizacją drogi wojewódzkiej nr 645  na odcinku Nowogród – Łomża wraz z obejściem m. Stare Kupiski, oraz drogi wojewódzkiej nr 677 na odcinku Śniadowo – Łomża z obwodnicą Konarzyc. Na realizację pierwszej chciano wydać niespełna 34 mln zł, a drugiej 35,5 mln zł. Tymczasem najtańsze oferty z przetargów opiewają odpowiednio na 53,5 mln zł i 90 mln zł. Wójtowie gmin Łomża Piotr Kłys i Śniadowo Rafał Pstrągowski oraz burmistrz Nowogrodu Grzegorz Plaka prosili w poniedziałek przed sesją sejmiku władze województwa o zwiększenie środków w budżecie, aby obie inwestycje wykonać w pełnym zakresie.  
- Tysiące tirów jadące tymi drogami, to są spadające szklanki w domach – mówił wójt Kłys apelując także o budowę planowanych obwodnicy Starych Kupisk i Konarzyc. - Kiedy te obwodnice będą zrobione mieszkańcy będą mogli żyć spokojniej. 
Wójt Kłys dziękował Jackowi Piorunkowi, dziś jednemu z wiceprzewodniczących Sejmiku, a w poprzedniej kadencji członkowi zarządu województwa, za rozpoczęcie prac zmierzających do remontu obu dróg i prosił Stefana Krajewskiego, obecnego członka zarządu województwa wybranego z „łomżyńskiego” okręgu wyborczego o dopilnowanie, aby te inwestycje zostały zrealizowane.   

Pożyczą na drogi?
Formalnie do prośby samorządowców z podłomżyńskich gmin podczas sesji Sejmiku władze się nie odniosły, ale temat powracał choćby podczas długiej dyskusji o przyznaniu Białemustokowi 8 mln zł dotacji do budowy pasa startowego na lotnisku w Krywlanach, czy w trakcie wprowadzania zmian w budżecie województwa. To przy tej okazji skarbnik województwa Henryk Gryko przyznawał, że środki w budżecie na te drogi nie zostały jeszcze zwiększone. Niemniej skarbnik mówił, radnym województwa, że w najbliższym będą do wykorzystania duże środki unijne na rozwój województwa i władze powinny znaleźć środki własne, aby po nie sięgnąć.
- To co jest konieczne dla rozwoju województwa i na co nas stać no to moim zdaniem trzeba to robić - mówił skarbnik Henryk Gryko. - Realizacja tego musi spowodować znaczący wzrost zadłużenia. W moim przekonaniu wzrośnie ono w ciągu najbliższych dwóch lat o minimum 200 mln złotych – podkreślał zaznaczając, że dziś województwo podlaskie ma niewielkie zadłużenie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę