Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Trofeum grzybiarza

Główne zdjęcie
Daniel Sęk i znaleziony przez niego borowik gigant

Ma 3 kilogramy i 200 gramów i jest prawdopodobnie największym borowikiem jaki znaleziono w w regionie. Borowika giganta w sobotę w okolicy Nowogrodu znalazł pan Daniel Sęk. - Zazdroszczę, ale pozytywnie – mówi Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi i zapalony grzybiarz. - Ja znajdowałem w tym roku gniazda, gdzie było po 5 - 6 prawdziwków, ale tak wielkich, nawet na oczy nie widziałem. To fantastyczny okaz.

Borowiki zwane też prawdziwkami to największe grzyby jadalne i prawdziwe trofea grzybiarzy, którymi słusznie się chwalą. Grzyb pana Daniela to największy okaz o jakim nas poinformowano. Przed czterema laty borowika giganta znalazł pan Andrzej Ksepka. Tamten grzyb był jednak mniejszy – ważył „tylko” prawie dwa kilogramy. 
- Takie eksponat powinno się dokumentować, bo to wyjątkowe znaleziska – mówi Mariusz Sachmaciński, dyrektor ŁPKDN. 
Przyrodnicy nie mają wątpliwości, że borowik gigant, aby tak ładnie wyrosnąć potrzebował dużo wilgoci, stosunkowo ciepłych dni i czasu. Zdarza się, że prawdziwek w jedną noc osiągnie rozmiary nawet pięciu centymetrów, ale ten potrzebował przynajmniej tygodnia.

zobacz: Prawdziwek olbrzym pod dębem w ogrodzie


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę