Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Będzie unijna dotacja na park

Główne zdjęcie
Park Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma. W latach 2015-2016 w zachodniej części wybudowano pierwsze alejki z tzw. Ogrodem Papieskim.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował w piątek drugą listę projektów wybranych do dofinansowania z konkursu na poprawę jakości środowiska miejskiego. Na liście zadań jest też Rewitalizacja Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma w Łomży. Samorząd miasta ma otrzymać dotację rzędu niespełna 40% planowanych kosztów. To jedno z najniższych dofinansowań z 56 wybranych projektów. Wsparcie dla znajdujących się na tej samej liście parków w Grajewie i Siemiatyczach wynosi 85%, a w Bielsku Podlaskim 82% kosztów inwestycji.

Tak jak pisaliśmy już wielokrotnie rewitalizacja, a właściwie realizacja Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma była pierwszym wielkim projektem zgłoszonym przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Pierwszy milion złotych, w atmosferze silnego podziału w Radzie Miasta, przeznaczono na jego realizację w 2015 roku. Najważniejszym argumentem za podjęciem wycenianej na kolejne ponad 5 milionów złotych inwestycji, była unijna dotacja do 85% jej kosztów. Złożony o dofinansowanie z środków unijnych  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, wniosek miasta dotyczył nieco ponad 50% reszty kosztów przedsięwzięcia. Wniosek znalazł się na 45 miejscu listy rankingowej przy wyczerpaniu puli  środków konkursowych na pierwszej dziesiątce zadań. Po miesiącach wyczekiwania przeprowadzających konkurs Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zwiększył sześciokrotnie pulę środków wydłużając listę dotowanych projektów z 7 wybranych w czerwcu o kolejne 56. Znalazły się na niej cztery projekty z województwa  podlaskiego. 
Na 13 miejscu jest zagospodarowanie Parku Solidarności oraz tworzenie terenów zielonych w Grajewie. Przedsięwzięcia szacowane jest na niespełna 4,2 mln zł, a przyznana dotacja wynosi 85% kosztów czyli 3,55 mln zł. 
Na 16 pozycji jest wniosek Siemiatycze - „poprawa jakości środowiska miejskiego”. Dotacja – blisko 2 mln zł wyniesie 85% kosztów zadania oszacowanego na nieco ponad 2,3 mln zł.
Na 25 miejscu listy znalazło się „zagospodarowanie i rozwój terenów zieleni w Bielsku Podlaskim”. Wartość 2,2 mln zł, a dotacja to 1,8 mln zł czyli ok. 82% kosztów.
Wniosek miasta Łomża jest na 41 miejscu listy. Rewitalizacja Parku Jana Pawła II - Papieża
Pielgrzyma w Łomży oszacowana na niemal równe 5 milionów złotych (4 996 966) ma być dofinansowana kwotą niespełna 2 milionów (1 987 143,35). To nieco poniżej 40%. 
Warto dodać, że z listy 56 wybranych projektów tylko jeden ma niższe dofinansowanie niż projekt łomżyński. Średnie dofinansowanie jakie otrzymają samorządy w ramach tego konkursu wynosi  ok. 75% wartości inwestycji. 

Prace w parku ruszą pełną parą?
Wszystko wskazuje na to, że kolejne prace w mającym powierzchnię ok. 5,5 ha parku, który znajduje się pomiędzy ul. Zawadzką, Wyszyńskiego i Reymonta, ruszą jeszcze w tym roku. Ratusz niedawno ogłosił przetarg na budowę oświetlenia we wschodniej części parku – zaznaczając jednak, że przewiduje się jego unieważnienie, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Teraz, po opublikowaniu listy przez NFOŚiGW tej obawy już nie powinno być. Wybrany wykonawca miały wybudować 51 nowych lamp oświetleniowych „przy istniejących alejkach i alejkach, które planowane są do wykonania w ramach rewitalizacji parku”, a przy okazji wykarczować 12 przeszkadzających drzew.
W ratuszu trwają też przygotowania do ogłoszenia kolejnych przetargów w remach rewitalizacji parku. Jeden z nich ma dotyczyć budowy alejek, fontanny, tężni, toalety, monitoringu wizyjnego, instalacji wodociągowej do podlewania i dostawy z montażem wyposażenia, a kolejny posadzenia drzew, krzewów, bylin i wykonania nowych trawników.
Zgodnie z przekazywanymi kilka dni temu informacjami Realizacja Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma miałaby zostać ukończona w latach 2018 – 2019.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę