Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Historyczna obrona Nowogrodu

W nocy z 5 na 6 września 1939 roku doszło do pierwszych starć wojsk polskich i niemieckich w okolicach Nowogrodu. Krwawa bitwa w której ponad 800 żołnierzy polskich przez cztery dni bohatersko walczyło z ponad 10 tysiącami Niemców, zaczęła się dwa dni później. W niedzielę rekonstruktorzy będą przypominać te wydarzenia. - W tym roku scenariusz inscenizacji jest zupełnie inny niż w latach poprzednich – mówi Grzegorz Palka burmistrz Nowogrodu zdradzając jedynie, że odtwarzane przez około 80 rekonstruktorów epizody będą dotyczyły toczonych tu walk od 1939 do 1945 roku.

„Nowogród, niezwykle silnie umocnione miasto przy ujściu Pisy, było w czasie obecnych działań wojennych jednym z najtrudniejszych do przebycia punktów obrony” – podawał niemiecki komunikat prasowy z czasów kampanii wrześniowej 1939 roku.  
Linię obrony na Narwi bronili żołnierze łomżyńskiego 33 Pułku Piechoty Strzelców Kurpiowskich dowodzeni przez podpułkownika Lucjana Stanka oraz przerzucona w ostatniej chwili kompania forteczna Korpusu Ochrony Pogranicza. Atakowała kilkanaście razy liczniejsza niemiecka 21 Dywizja Piechoty uzbrojona w ciężką artylerię i wsparta lotnictwem. W krwawych walkach zginęło tysiące żołnierzy. 3 Batalion 33 Pułku Piechoty stracił blisko 60% swojego stanu osobowego. Zginęła większość żołnierzy kompanii fortecznej KPO. Żaden z dowódców schronów bojowych nie przeżył.

Historyczna inscenizacja
Tegoroczne widowisko historyczne przypominające krwawe walki o Nowogród z września 1939 roku odbędzie się w niedzielę o godz. 13.30 w okolicy schronu bojowego przy moście przez Narew. Sama inscenizacja ma trwać około 45 minut, ale nie będzie to jedyna wojskowa atrakcja tej niedzieli w Nowogrodzie. Na pół godziny przez inscenizacją widzowie będą mogli oglądać wystawę sprzętu i uzbrojenia współczesnego Wojska Polskiego. Na parkingu przy moście rozstawią się saperzy biorący od kilku dni udział w ćwiczeniach Dragon'17, które prowadzone są także w okolicy Nowogrodu. 
- Będzie można porównać uzbrojenie współczesne z tym historyczny – zaprasza do Nowogardu burmistrz Grzegorz Palka.

zobacz: „Dragon’17” także pod Nowogrodem


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę