Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Pogoda na grzyby

Główne zdjęcie
Grzyby jadalne

Wczoraj w regionie spadło ponad 10 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. W ciągu tygodnia pady wyniosły około 70 litrów - to o ok. 20% więcej niż wynosi miesięczna norma dla września. Synoptycy widzą już zmianę aury. Już w weekend ma być więcej słońca i znacznie mniej deszczu, a po niedzieli będzie jeszcze ładniej. To wszystko wskazuje, że w lasach będzie jeszcze więcej grzybiarzy.

Dziś jeszcze w regionie ma być zachmurzenie całkowite i okresami opady deszczu lub mżawki. Temperatura maksymalna i doczuwalna do 16°C. W nocy niewiele ma się ochłodzić, a w sobotę choć możliwe będą jeszcze niewielkie opady deszczu, to synoptycy zapowiadają także większe przejaśnienia i cieplej do 18°C. W niedzielę temperatura ma być podobna, a zachmurzenie tylko umiarkowane i już bez deszczu.

Mokry koniec lata przysłużył się grzybom i grzybiarzom. W lasach pełno jest zarówno pierwszych jak i drugi, a weekendową wyprawę do lasu zapowiada także tych, którzy zwykle tam nie chodzą.
Specjaliści z sanepidu radzą, aby udając się na grzybobranie zbierać tylko dobrze nam znane grzyby, co do których jesteśmy pewni, że nie są trujące! Spośród bardzo wielu grzybów jadalnych występujących w naszym kraju, istnieje kilka trujących gatunków, które do złudzenia przypominają jadalne. Sugerują, aby nie kierować się przesądami dotyczącymi rozpoznawani grzybów jadalnych tylko w razie niepewności korzystajmy z fachowego doradztwa w stacjach sanitarno-epidemiologicznych w całym kraju. 

Dla tych, którzy sporadycznie wybierają się na grzyby Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna w Białymstoku poleca stronę internetową na której można poznać najczęściej mylone grzyby jadalne i trujące: 
grzybyjadalne.wordpress.com


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę