Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Jubileuszowy sezon łomżyńskiego teatru

Główne zdjęcie
Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży

Teatr Lalki i Aktora w Łomży rozpoczyna 30 sezon artystyczny. Zainauguruje go premierą „Procesu” Franza Kafki w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka. Główną rolę zagra debiutant Michał Kucharski, a muzykę napisał Zbigniew Krzywański, gitarzysta zespołu Republika. W ramach jubileuszu odbędzie się też wystawa scenografii w Galerii Pod Arkadami i koncert łomżyńskich aktorów oraz artystki „Piwnicy pod Baranami” Tamary Kalinowskiej, która napisała z tej okazji specjalną piosenkę. Zaplanowano też dwie kolejne premiery, w tym uwielbianej przez dzieci „Pippi” Astrid Lindgren.

Kolejny sezon zapowiada się dla łomżyńskiego teatru wyjątkowo pracowicie. W sierpniu zaczęły się próby do „Procesu”, ale przygotowania do wystawienia tej sztuki trwały już od dwóch lat. 
– Ten spektakl jest dla nas ogromnym wyzwaniem, bo w Polsce nie ma tak olbrzymiej Kafkomanii jak na zachodzie Europy – mówi Jarosław Antoniuk. – Kafka jest wystawiany niezbyt często we współczesnym polskim teatrze – „Proces” w teatrze lalek był wystawiony we Wrocławiu przez prof. Hejno, a w Łomży będzie to dopiero druga taka realizacja. 
Pracę nad spektaklem na pewno ułatwił fakt oddania do użytku kilkanaście dni temu dobudowanej na zewnątrz windy do transportu dekoracji, bowiem scenografia zaprojektowana przez Jarosława Perszko jest nie tylko efektownie minimalistyczna, ale i niezwykle ciężka. 
Kostiumy i lalki zaprojektowała Eva Farkašova, video przygotował Paweł Dudko, a muzykę napisał Zbigniew Krzywański, autor ścieżki dźwiękowej do ubiegłorocznego spektaklu „Rosnę”.
– „Proces” Kafki w Łomży to dla mnie nowa przygoda i nowe wyzwanie, bo nigdy wcześniej nie robiłem muzyki ilustracyjnej do spektaklu dramatycznego – mówi Zbigniew Krzywański dodając, że temat człowieka jako takiego w systemie zawsze bardzo go interesował.
Na scenie zobaczymy wszystkich aktorów teatru, to jest osiem osób, a główną rolę Józefa K. zagra Michał Kucharski, student III roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
– To jest mój debiut w profesjonalnym teatrze – mówi Michał Kucharski.–Jestem dopiero po dwóch latach szkoły, aczkolwiek teatr żyje we mnie od wielu lat, bo już w gimnazjum zaczęły pojawiać się pomysły o szkole teatralnej. Udało się zdać za pierwszym razem i całe życie towarzyszy mi ciężka praca, dzięki czemu dostałem się tutaj do spektaklu – zrobiłem wcześniej monodram „List do ojca” Kafki, dzięki któremu dyrektor Antoniuk się mną zainteresował i tak tutaj trafiłem.  
Premiera „Procesu”, już 70 spektaklu w historii łomżyńskiego teatru, będzie głównym punktem sobotniego jubileuszu. Dzień wcześniej zaplanowano wystawę „Świat wyobraźni” w Galerii Pod Arkadami, zaś w niedzielę w teatrze zaśpiewa Tamara Kalinowska z „Piwnicy pod Baranami”, wystąpią też łomżyńscy aktorzy w piosenkach Bogdana Szczepańskiego.
– Tamara Kalinowska powiedziała, że skoro jest to jubileusz, to napisze piosenkę o naszym teatrze i wykona ją po raz pierwszy w Łomży! – mówi Jarosław Antoniuk.
W najbliższym sezonie TLiA będzie mieć w repertuarze aż 12 spektakli: dziewięć starszych i trzy premierowe, z których dwa kolejne będą przeznaczone dla dzieci. 
– W grudniu odbędzie się premiera sztuki „Skąd Mikołaj wie” Liliany Bardijewskiej, która przekazała ten tekst naszemu teatrowi do wystawienia – zapowiada Jarosław Antoniuk. – Spektakl zrealizuje aktor pracujący w naszym teatrze, Rafał Swaczyna, który jest również studentem reżyserii i będzie to jego praca dyplomowa.  
Kolejną premierą będzie „Pippi” Astrid Lindgren w marcu przyszłego roku, a wyreżyseruje go, znany już łomżyńskiej publiczności z „Piotrusia i Wilka”, Michał Derlatka. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” odbędzie się w pierwszej dekadzie czerwca przyszłego roku; w teatrze zaplanowano też działania edukacyjne i imprezy okolicznościowe, np. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. 

Wojciech Chamryk

Foto: Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę