Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Łomża pożyczy na 600-lecie?

W 2017 roku miasto Łomża spłaciło 9 mln 425 tys. 680 zł rat kredytów, a kolejne 2 mln 900 tys. zł mają pochłonąć koszty związane z obsługą miejskiego długu. Mimo to na koniec roku zadłużenie miasta wzrośnie o ponad pół milina – do blisko 119 mln zł, bo władze już podpisały umowę na kolejną pożyczkę w wysokości 10 mln zł. Zapewniają jednak, że poziom zadłużenia jest stabilny i nie zagraża gospodarce finansowej miasta i planują na następny rok „zaciągnięcie kredytu w kwocie wyższej niż miało to miejsce na przestrzeni ostatnich dwóch lat”. Jednym z powodów mają być działania związane z obchodami 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.

Przeznaczenie kredytów zaciąganych przez władze Łomży w ostatnich latach.
Przeznaczenie kredytów zaciąganych przez władze Łomży w ostatnich latach.

Miasto ma teraz do spłaty 15 kredytów, których spłaty rozłożone są do 2030 roku. Najstarsze zaciągane były w 2009 roku. Poziom zadłużenia miasta szybko przyrastał w poprzedniej kadencji samorządu. Teraz dług w „złotówkach” przyrasta, ale już nie tak szybko. Znaczny jest natomiast stosunek kwoty długu do dochodów własnych miasta. O ile w 2011 roku wynosił on 49,4%, w 2013 – 79,8%, to w 2015 urósł do 90,9%. Z danych za 2016 wynika, że nieco spał do poziomu 82%.
- Stosunek kwoty długo do dochodów własnych wypracowanych przez miasto  (podatków i opłat) jest znaczny, jednak kwota długu w danym roku nie podlega natychmiastowej spłacie, a jest rozłożona na kilka lat przyszłych (do 2030 roku) – napisał Andrzej Garlicki, wiceprezydent Łomży w przygotowanej na potrzeby Rady Miejskiej „analizie poziomu kredytów i pożyczek zaciągniętych przez Miasto oraz prognozowanych warunków ich spłaty z uwzględnieniem tendencji zmian na rynkach finansowych”. Zapewnia, że poziom zadłużenia jest stabilny i nie zagraża gospodarce finansowej miasta. 
- Miasto Łomża posiada wysoką zdolność kredytową, co oznacza zdolność do terminowego i kompletnego wypełniania zobowiązań oraz warunków zawartych umów kredytowych – czytamy w dokumencie, w którym podkreśla się też potrzebę ciągłego nadzoru nad sytuacją finansową miasta.

Kredyty na inwestycje i długi
W pierwszym zdaniach dokumentu wiceprezydent Garlicki uzasadnia, że „Miasto Łomża ma bardzo duże potrzeby inwestycyjne, które przekraczają znacznie możliwości budżetowe. Aby sprostać potrzebom rozwojowym, konieczne jest sięganie po zewnętrze źródła finansowania, takie jak kredyty bankowe i pożyczki”.  Okazuje się, że z 15 kredytów, które spłacamy „tylko” nieco ponad 42 miliony złotych to kredyty „na inwestycje”. 40,5 mln zł miasto władze miasta pożyczyły na „inwestycje i  spłatę wcześniejszych zobowiązań”, a kolejne 24,2 mln zł tylko „na spłatę wcześniejszych zobowiązań”. 
Także ostatnia podpisana kilkanaście dni temu umowa kredytowa na kolejne 10 mln zł, która ma być wykorzysta pod koniec roku, dotyczy głównie pożyczki na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. Na ten cel ma iść aż 9 mln 425 tys. 680 zł – czyli dokładnie taka kwota jaką wynosiły raty kredytów spłacanych w tym roku. Zgodnie z planem na koniec 2017 roku roku zadłużenia miasta ma wynosić 118 mln 777 tys. 921 zł i 97 gr, czyli być o 574 tys. 320 zł większe niż na koniec 2016 roku. 

Będzie kredyt na imprezę?
Władze miasta już zapowiadają konieczność zaciągania kolejnych kredytów, przy czym pojawi się ich nowe przeznaczenie - świętowanie 600-lecia nadania praw miejskich Łomży, które wypada już w przyszłym roku. W przesłanych do radnych miasta przygotowanych w ratuszu założeniach polityki społeczno – gospodarczej Miasta Łomża na rok 2018 czytamy m.in. że „ze względu na pozyskane w bieżącym roku zewnętrznego dofinansowania do wielu zadań bieżących jak i inwestycyjnych, a także planowanych wielu działań związanych z obchodami 600-lecia nadania praw miejskich Łomży, w 2018 roku konieczne będzie zaciągniecie kredytu w kwocie wyższej niż miało to miejsce na przestrzeni ostatnich dwóch lat.”

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę