Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

W Łomży nie będzie już doradców i asystentów prezydenta?

Sejm większością głosów przyjął w piątek zgłoszoną przez Kukiz'15 nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych. Dotyczy ona usunięcia z ustawy przepisów dotyczących gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym. Za głosowali niemal w komplecie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, w tym także Kazimierz Gwiazdowski, były asystent prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego (PiS). Teraz łomżyński prezydent w ratuszu zatrudnia trzy osoby na stanowiskach doradców i asystentów. Mają stracić te stanowiska 14 dni po wejściu w życie nowych przepisów.

Gabinety polityczne w samorządach działają na mocy m.in. art. 17 ustawy o pracownikach samorządowych. Stanowi on, że wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek województwa mogą zatrudniać osoby na stanowiskach doradców i asystentów odpowiednio w urzędzie gminy, starostwie powiatowym i urzędzie marszałkowskim. Ten sam artykuł określała, że w gminach do 20 tysięcy mieszkańców mogą być 3 takie osoby, w gminach do 100 tysięcy 5 osób, a jeszcze większych i województwach po 7 osób.  Doradców i asystentów zatrudnia się bez konkursu i prezydenci Łomży od lat z takiej możliwości korzystali. Asystenta miał prezydent Jerzy Brzeziński, doradców i asystentów dobierał sobie prezydent Mieczysław Czerniawski i ma ich obecny prezydent Mariusz Chrzanowski.

Wszyscy doradcy Chrzanowskiego
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który do ratusza wszedł pod koniec 2014 roku od razu na stanowisko doradcy powoła szefa swego sztabu wyborczego Mariusza Giełguta. 
Od 14 stycznia do 31 marca 2015 roku na stanowisku asystent prezydenta Chrzanowskiego zatrudniony był obecny poseł Kazimierz Gwiazdowski (PiS). Z funkcji zrezygnował, gdy prezydent zrobił go wiceprezesem nowej miejskiej spółki śmieciowej, w wówczas w ratuszu pojawił się drugi prezydencki doradca - dr Adam Miara z PWSIiP. Jest doradcą na pół etatu - ds. gospodarczych, pozyskiwania środków zewnętrznych, kontaktów z przedsiębiorcami i miejskim spółkami.  
Od stycznia 2016 roku grona prezydenckich współpracowników opłacanych z kasy miasta dołączył Grzegorz Zawada, który objął posadę asystenta – jak to określono „medialnego” - prezydenta. Jego zadaniem ma być „promowanie i dbanie o publiczny wizerunek” pryncypała. Różnica pomiędzy doradcą a asystentem jest przede wszystkim w cenie. Asystent medialny prezydenta miesięcznie ma zarabiać 3600 zł brutto. Gdy prezydent na swego doradcę powoływał Mariusza Giełguta wówczas jego miesięczne wynagrodzenie ustalono w kwocie 6 tys. 5 zł brutto. 
Zawada, podobnie jak Miara, asystentem prezydenta jest do dziś choć jak podaje ratusz „aktualnie przebywa na dwumiesięcznym urlopie bezpłatnym”, ale ze swym „pierwszym” doradcą prezydent rozstał się w połowie kadencji. 
Niedługo po tym w ratuszu pojawił się inny doradca - Dariusz Budrowski. Według informacji ratusza – tak jak i Adam Miara – Budrowski zatrudniony jest na pół etatu, i doradza w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Drogie „gabinety polityczne”
Projekt zmiany ustawy likwidujące w samorządach stanowiska doradców i asystentów w lutym złożył klub poselski ugrupowania Kukiz'15. W piątek za przyjęciem nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych głosowało 263 posłów – niemal w całości klubu Kukiz'15 i PiS. Za przyjęciem ustawy głosował także poseł Kazimierz Gwiazdowski, który przez kilka miesięcy na początku 2015 roku pracował w łomżyńskim ratuszu jako asystent prezydent Mariusza Chrzanowskiego. 
Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu, a następnie – jeśli senatorzy nie dokonają zmian – do podpisu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dopiero przez niego podpisana i opublikowana w Dzienniku Ustawa wejdzie w życie, dwa tygodnie później wszyscy asystenci i doradcy samorządowi w Polsce stracą posady. Według wyliczeń posłów Kukiz'15 ich zwolnienie ma dać oszczędności rzędu „50 mln złotych rocznie”.
W Łomży tylko w 2015 roku koszt wynagrodzeń asystentów i doradców prezydenta Mariusza Chrzanowskiego wyniósł 117 tysięcy 86 złotych.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę