Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Seniorzy będą mogli ruszyć po darmowe bilety MPK

- My jesteśmy dobrze przygotowani do wydawania seniorom po 60. roku życia bezpłatnych biletów na kartach plastikowych nawet w tej chwili, lecz chcielibyśmy z naczelnik Centrum Współdziałania Społecznego Ewą Sznejder uprościć procedurę, a to wymaga zgody prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego – informuje Janusz Nowakowski, dyrektor MPK, tj. Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, od 1. listopada autobusy będą przewozić za darmo seniorów po 60-tce, ale tylko tych płacących podatki w Łomży. - Chodzi nam o to, żeby jeden wniosek o Łomżyńską Kartę Seniora lub o bilet elektroniczny można było składać w jednym z trzech miejsc, a nie oddzielne: w ratuszu przy Starym Rynku, w Centrum przy Farnej 1 na Kartę Seniora, a w MPK przy Spokojnej o bilet.

Dyrektor MPK Janusz Nowakowski tłumaczy, że bez takiego rozwiązania zainteresowani Kartą Seniora musieliby najpierw wybrać się do ratusza lub CSW, wypełniać wniosek, zaś po jej wyrobieniu z Kartą Seniora udawać się do MPK i wypełniać kolejny wniosek – tym razem o darmowy bilet elektroniczny na przejazdy autobusami komunikacji miejskiej. Zajmuje to czas mieszkańców i urzędników, niepotrzebnie mnoży papiery. Początkowo wydawało się, że zainteresowanie Kartą Seniora jest niewielkie, jednakże po ogłoszeniu, że uprawniać ona będzie do darmowych przejazdów MPK, szybko i dynamicznie wzrosło. Obecnie posiada ją około 3 100 osób, natomiast ludzi w przedziale wiekowym 60 – 70 lat żyje w Łomży ok. 9 400, jak szacuje dyrektor MPK. To im władze miasta zafundowały z miejskiego budżetu darmowe bilety; natomiast Seniorzy po 70-tce mają przejazdy bezpłatne z mocy prawa ogólnopolskiego. 
Bilet elektroniczny to plastikowy „kartonik” z nadrukami, lecz jego istotą jest to, co niewidoczne: możliwość kodowania. Na przykład, system legitymacji studenckich PWSIiP współgra z systemem biletowym MPK, co praktycznie oznacza, że do legitymacji studenckiej można wkodować bilet elektroniczny (2 w 1). Podobnie możne być z elektronicznym biletem i Łomżyńską Karty Seniora, na które można wkodować np., przysługujące seniorom ulgowe wejścia na basen. Jeśli prezydent Łomży zaaprobuje pomysł składania jednocześnie wniosku o Kartę Seniora i bilet MPK, przyjmowanie dokumentów od 60-latków i starszych zacznie się przed końcem września, choć pierwotnie planowano, że będzie to 1. października. Modyfikacja procedury służy również temu, ażeby uniknąć kolejek chętnych. Wydanie biletu wymaga pobrania zdjęcia (z pendrive'a, płytki CD lub zeskanowanego na miejscu z tradycyjnej fotografii) i wpisania danych z dowodu osobistego. 

Koniecznym warunkiem otrzymania darmowego biletu elektronicznego jest też przedstawienie potwierdzenia z Urzędu Skarbowego, że w Łomży składa się PIT: to druczek z okienka w US lub kopia 1. strony PIT z pieczątką US, lub – gdy składało się zeznanie podatkowe Internetem – wydruki: 1. strony formularza oraz tzw. UPO (urzędowe potwierdzenie odbioru).

Mirosław R. Derewońko

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę