Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Park Jana Pawła II czeka

Główne zdjęcie
Park Jana Pawła II

Rewitalizacja Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży była pierwszym wielkim projektem „inwestycyjnym” zgłoszonym przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Pierwszy milion złotych, w atmosferze silnego podziału w Radzie Miasta, przeznaczono na jego realizację w 2015 roku. Najważniejszym argumentem zwolenników wycenianej na kolejne ponad 5 milionów złotych inwestycji, była unijna dotacja do 85% jej kosztów. Na nieco ponad rok przed końcem samorządowej kadencji dokończenie rewitalizacji parku dalej jest odkładane, a unijna dotacja, o której wciąż opowiada prezydent, spada już poniżej 30% całego przedsięwzięcia.

Na przełomie 2015 i 2016 roku na łące między terenem kościoła Miłosierdzia Bożego a blokami przy ulicy Prusa, powstały alejki m.in. tzw. „Ogrodu Papieskiego”, który miał być sercem Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży. To kręgi alejek w które wkomponowano 20 płyt granitowych z przeznaczeniem pod najważniejszymi myślami świętego Jana Pawła II. Uroku całości mają nadać planowane nasadzenia białymi różami, żółtymi liliowcami i niebieską szałwią, tworząc paletę barw bezpośrednio nawiązując do kolorów papieskich. Na wykonane już prace przy rewitalizacji parku wydano 1 mln 100 tys. zł. Brakujące kwiaty, drzewa, ale także elementy małej architektury i m.in. plac zabaw dla dzieci, miałby pojawić się tu przy realizacji drugiego etapu – tego dofinansowanego środkami unijnymi. I choć prezydent Chrzanowski mówił radnym o możliwości pozyskania do 85% kosztów z środków unijnych złożony wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dotyczył znacz nie niższego dofinansowania. Przy kosztach całkowitych oszacowanych na 4 mln 996 tys. 966 zł miasto chciało pozyskać 2 mln 665 tys. 381,66 zł dotacji. Wniosek ten – o czym informowaliśmy pod koniec marca – znajdował się dopiero na 45 miejscu listy rankingowej, przy wyczerpaniu przeznaczonej na konkurs puli środków na wnioskach z pierwszej 10. Mimo to władze przekonują, że na dotację jeszcze mają szansę, tyle tylko, że całe przedsięwzięcie ponownie trzeba przesunąć w czasie. 
- W związku z zwiększeniem alokacji dla działania 2.5 POIiŚ Poprawa jakości środowiska miejskiego wniosek o dofinansowanie MU Łomża przeszedł do oceny według kryteriów merytorycznych II Stopnia. Powyższa ocena spowodowała konieczność przesunięcie realizacji rzeczowej zadania na rok 2018 – 2019 jak również wyłączenia części kosztów kwalifikowalnych – podał Grzegorz Daniluk z ratusza. 
Na ostatniej sesji radni miasta już przesunęli realizację zadania na te lata i inaczej zagospodarowali zapisane na ten rok w budżecie miasta 1,2 mln zł jako wkład własny do projektu. 
„Wyłączenia części kosztów kwalifikowalnych” - o których pisał Grzegorz Daniluk - oznacza, że spada dofinansowanie, o które miasto stara się w konkursie. Obecnie jest to 1 mln 987 tys. 143 zł i 35 gr. Koszty przedsięwzięcia pozostają na tym samym poziomie – ok. 5 mln zł. To oznacza, że unijne wsparcie jakie Łomża mogłaby uzyskać na rewitalizację parku, doliczając już wydane ponad milion złotych, spada do niespełna 30% niezbędnych środków. 

Zapytaliśmy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o podawane przez władze miasta „zwiększenie alokacji” w konkursie, w którym oceniany jest wniosek dotyczący rewitalizacji Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży. 
Sławomir Kmiecik, dyrektor i rzecznik prasowy NFOŚiGW, kilka dni po informacji Daniluka o zwiększeniu alokacji, podał że „na chwilę obecną pula środków nie została zwiększona”.
- Zgodnie z Regulaminem Konkursu nr POIS.2.5/3/2016, kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie w ramach niniejszego konkursu wynosi 104 miliony 200 tysięcy zł (środki unijnego Funduszu Spójności). W ramach alokacji na konkurs 50  mln zł zostanie przeznaczone na projekty  typu 2 dotyczące rozwoju terenów zieleni w miastach. W zależności od zapotrzebowania wielkości  kwot przeznaczonych na poszczególne typy projektów mogą  ulec zmianie, jednak na chwilę obecną (7 września 2017 r.) pula środków dla 2 typu projektów nie została zwiększona – napisał Sławomir Kmiecik dodając, że na opublikowanej w czerwcu br. liście projektów typu 2 wybranych do dofinansowania jest 7 projektów. 
Rzecznik NFOŚiGW zaznacza, że ogólna kwota wnioskowanych dotacji, które zostały już przyznane, nie przekracza zaplanowanej puli środków. Do rozdysponowania w tym limicie jest jeszcze około 16,5 mln zł. 

Park w pobliżu osiedla na którym mieszka kilkanaście tysięcy ludzi jest niezbędny. Wytyczony przez „dawne” władze miasta niedługo po wizycie w Łomży Jana Pawła II w 1991 roku, przez kolejne lata był jak dzika łąka z niewielką ilością chaotyczne porozrzucanych drzew. Zbudowane przed dwoma laty „gołe” betonowe alejki pokazują jak wiele osób chce tu wypoczywać. Aby ten skrawek ziemi w środku blokowiska stał się jednak prawdziwym parkiem, potrzebuje przede wszystkim drzew i krzewów. Zwłaszcza te pierwsze rosną powoli. Z ich sukcesywnym dosadzaniem nie warto dalej zwlekać. Od wizyty papieża w Łomży minęło ćwierć wieku. Dla ludzi to całe pokolenie. Drzewa żyjące po 200, 300 czy 400 lat, ciągle byłby by jeszcze „mikrusami”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę