Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

Kukurydziana niedziela w Szepietowie

W niedzielę 10 września 2017 roku na terenach wystawowych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbył się Podlaski Dzień Kukurydzy. Impreza zorganizowana we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu jest znanym wydarzeniem w regionie. Jak co roku wszyscy zainteresowani uprawą kukurydzy mieli możliwość skorzystania z różnorodnych form pogłębienia swojej wiedzy oraz uczestnictwa w wielu atrakcjach. Podlaski Dzień Kukurydzy swoją obecnością zaszczycił Wiceminister Rolnictwa Jacek Bogucki który wraz z Dyrektorem Adamem Niebrzydowskim i prof. Tadeuszem Michalskim Prezesem Polskiego Związku Producentów Kukurydzy dokonał otwarcia.

Dzień poświęcony kukurydzy rozpoczął się od wykładów. Zainteresowani mogli wysłuchać wystąpienia na temat ochrony kukurydzy przed agrofagami, wygłoszonego przez prof. dr hab. Pawła Beresia. Swoje prelekcje wygłosili również przedstawiciele firm nasiennych: Syngenta i DuPont Pioneer. W międzyczasie była możliwość zwiedzania pól doświadczalnych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, gdzie zostały przygotowane poletka doświadczalne z różnymi gatunkami kukurydzy. Każdy zainteresowany mógł na żywo obejrzeć rośliny każdej odmiany, oraz porozmawiać z przedstawicielami firm nasiennych. W tym roku przedstawiono 134 odmiany kukurydzy z 23 firm nasiennych.
Wykorzystując wcześniej skoszoną kukurydzę został przeprowadzony pokaz zakiszania kukurydzy w balotach.  Uczestnicy dnia kukurydzy mieli możliwość przyjrzenia się pracy maszyn, które produkują bele z kiszonką.   
Wśród atrakcji, w ramach programu promocyjnego Polskiego Związku Producentów Kukurydzy „Kukurydza-słoneczne ziarno zdrowia” finansowanego ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych była możliwość uczestniczenia w promocji i degustacji potraw  przygotowanych z tej rośliny.
Podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy mogliśmy śledzić zmagania uczestników jubileuszowego X Wojewódzkiego Konkursu Orki. Przez kilka godzin komisja konkursowa oceniała jakość orki i wybrała najlepszych. Oto laureaci: 
I miejsce Andrzej Derkowski z gminy Bakałarzewo w powiecie suwalskim, 
II miejsce Michał Ozorowski z gminy Wasilków w powiecie białostockim,
III miejsce Rafał Gawrychowski z gminy Zambrów w powiecie zambrowskim. 

Jak co roku został rozstrzygnięty konkurs dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” zorganizowany przez KRUS Białystok. Laureatami zostali:
I miejsce Krzysztof Ezman z gminy Czyżew, powiat wysokomazowiecki,
II miejsce Iwona Janczewska z gminy Szepietowo, powiat wysokomazowiecki,
III miejsce Mirosław Śliwowski z gminy Nowe Piekuty, powiat wysokomazowiecki.

W trakcie Podlaskiego Dnia Kukurydzy Wiceminister Rolnictwa Jacek Bogucki spotkał się z hodowcami trzody chlewnej dotkniętymi problemami związanymi z ASF oraz z rolnikami, którzy ucierpieli  w związku z przejściem klęsk żywiołowych przez nasz region. Wiceminister przedstawił aktualną sytuację oraz plany co do przyszłych działań.  Odpowiedział również  na pytania rolników. 

Krzysztof Kuteszko
PODR Szepietowo

Foto:
Foto: Adam Niebrzydowski dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Jacek Bogucki Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Foto: prof. Tadeusz Michalski prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę