Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

„Łomża JA i TY”, zabawa i integracja

Plenerowa impreza rodzinna zakończyła V Europejski Festiwal Filmowy i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY”. Na skate parku przy ul. Śniadeckiego odbyły się zajęcia sportowe i taneczne, rocka zagrali MadBee, a fire show zaprezentowała grupa Maori. Była też wielka niespodzianka, występ... niewidomego perkusisty, a główną atrakcją była loteria fantowa na rzecz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Łomży. 500 losów rozeszło się w niecałe trzy godziny, a nagród było wiele, w tym vouchery, kosze prezentowe, obrazy, tablet i konsola Xbox, więc ich losowanie było bardzo emocjonujące.

Zaplanowana w ostatnim dniu festiwalu impreza w plenerze spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Dzięki słonecznej pogodzie, trafionej lokalizacji i sporej ilości różnorodnych zajęć oraz występów przez sześć godzin uczestniczyło w niej kilkaset osób. Pokazy sportowe, zajęcia taneczne oraz warsztaty plastyczne przyciągały i starszych, i młodszych, ale szczególnie wykazywały się dzieci, lepiąc na przykład różne figurki ze specjalnej masy. 
– To masa plastyczna wykonana z mąki ziemniaczanej z dodatkiem mydła w płynie, albo balsamu do ciała i kilku łyżek oleju – wyjaśnia Renata Orchowska-Kowalczyk. – Są tu różne możliwości, można ją też barwić naturalnymi barwnikami i dzieci bardzo chętnie lepią: jasny kolor masy często sugeruje im jakieś motywy zimowe czy domki igloo, ale są też pieski czy kotki.
Wyjątkowo tłoczno było też przy punkcie sprzedaży losów stowarzyszenia „Czas Rozwoju”, gdzie każdy kupujący coś wygrywał. W ubiegłorocznej edycji akcji „Zostań Aniołem-podziel się sobą” wspierano Zespół Szkół Specjalnych nr 8 i nie udało się sprzedać wszystkich losów – pozostało ich 35. Tym razem odzew był znacznie większy i już przed godziną 19 losów zabrakło. Dla wielu była to tylko zabawa, bo nie było ich już podczas finałowego losowania, inni liczyli na nagrody, ale większość kupujących losy – czasem symboliczny, tylko jeden, a niekiedy aż kilkadziesiąt – podkreślała, że przede wszystkim chodzi o pomoc. 
– Jestem bardzo szczęśliwa, bo to moja taka pierwsza, tak poważna wygrana! – mówi Daria Godlewska, która wylosowała nagrodę główną – konsolę Xbox, ufundowaną przez Urząd Miasta Łomża. – Warto było tu przyjść, wspomóc dzieci z placówki, a przy okazji coś wygrać! 
– Z tego co wiem, to wszystkie losy zostały kupione, tak więc jestem bardzo zadowolona ! – mówi Inga Kolaska, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Łomży. – Kolejka po losy była praktycznie od godziny 16, aż do zakończenia sprzedaży. Dziękuję wszystkim bardzo serdecznie za uczestnictwo, wsparcie, bo to dla nas niezwykle ważne – te pieniądze przeznaczymy na działalność naszego stowarzyszenia, zbieramy też już na następny wyjazd wakacyjny. 
O artystyczną część imprezy zadbali: wokalistki Julia Kowalczyk i Alicja Pędowska oraz zespół MadBee, wykonujący dynamicznego rocka z elementami bluesa. Ponownie na festiwalu wystąpiła też z ognistym pokazem grupa Maori z Ciechanowa, ale publiczność szczególnie oczarował występ, którego nie było w programie. Solo na perkusji zagrał bowiem niewidomy multiinstrumentalista ze Stalowej Woli i gość festiwalu Tomasz Tworek, który usiadł za bębnami Bartosza Dobkowskiego z MadBee po raz pierwszy chwilę przed swym improwizowanym występem. 
– Przykład jest oczywisty – mówi Tomasz Tworek. – Stevie Wonder, niewidomy pianista, gra również na bębnach, i to całkiem nieźle! Uważam, że takie inicjatywy jak ten festiwal są bardzo potrzebne. Z tego co wiem, to jest to już piąta edycja tej  imprezy i sądzę, że nadal będzie się rozwijać. Przede wszystkim dlatego, że ludzie mogą się tu bardzo dużo nauczyć o samej sztuce. Jeśli się uda, bardzo chciałbym tu też wystąpić w przyszłym roku – mam nadzieję, że tak będzie!
– Piąta edycja imprezy była udana – ocenia Katarzyna Kuklińska, prezes JA i TY Stowarzyszenia Ludzi Aktywnie Naznaczonych,  które było głównym organizatorem festiwalu. – Z większym niż planowano pierwotnie rozmachem udało nam się rzecz doprowadzić do końca. Spotkaliśmy się w nowym miejscu, które też zapewniło frekwencję. Cieszy mnie, że włączyły się nowe instytucje, nawet tak nietypowe, jak zakład karny, bo grupa osadzonych pracuje z nami jako wolontariusze. 
W przyszłym roku chcemy ponownie zaprosić zagraniczne zespoły taneczne, żeby iść jeszcze bardziej w nurt wzajemnej zabawy i integracji, a przy okazji wsparcia – żeby pokazać, że wspólnie możemy więcej! – zapowiada pani Katarzyna.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę