Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Za mało pieniędzy na drogi wojewódzkie do Łomży

Główne zdjęcie
Drogi prowadzące do Łomży z wynikami pomiaru ruchu GPR 2015

Na niemal 145 milionów złotych wyceniane są przez firmy drogowe prace przy modernizacji i przebudowie dwóch dróg wojewódzkich prowadzących do Łomży. Chodzi o drogę nr 677 Łomża – Śniadowo z planowaną obwodnicą Konarzyc i drogę nr 645 Łomża – Nowogród z obwodnicą Starych Kupisk. Na oba zadania władze województwa planowały przeznaczyć jednak tylko 70 milionów złotych.

W piątek w siedzibie PZDW w Białymstoku otwierano oferty firm w przetargach na modernizację obu dróg wojewódzkich prowadzących do Łomży. W przypadku drogi Łomża – Śniadowo wraz z obwodnicą Konarzyc był to drugi przetarg. W pierwszym PZDW poinformował, że na zadnie przeznacza 35,5 mln zł, ale oferty firm były znacznie wyższe - co najmniej 68,2 mln zł. W drugim przetargu roboty podzielono na dwa zadania – oddzielnie obwodnica Konarzyc i droga od Konarzyc do Śniadowa, ale kwota środków przeznaczona na realizację nie zmieniła się choć zaznaczono, że jest możliwość „pozyskania dodatkowych środków”. Niemniej wyceny firm budowlanych są jeszcze wyższe niż poprzednio.
Oferty na budowę obwodnicy Konarzyc opiewają na: 35,4 mln zł w przypadku firmy Budimex i 40,6 mln zł konsorcjum firm: UNIBEP S.A., BP Arteria i PBK Łomża.
Modernizacja drogi na odcinku od Konarzyc do Śniadowa miałaby być jeszcze droższa. Budimex wycenił prace na 55,4 mln zł, a konsorcjum firm: UNIBEP, BP Arteria i PBK Łomża na 58,6 mln zł. 

W przypadku drogi wojewódzkiej nr 645  na odcinku Nowogród – Łomża wraz z obejściem m. Stare Kupiski był to pierwszy przetarg. PZDW przed otwarciem jednej złożonej koperty z ofertą poinformował, że na to zadanie przeznacza 33 mln 810 tys. zł ale, jak zaznaczono „z możliwością pozyskania dodatkowych środków”. 
Złożona oferta konsorcjum firm, które stworzyły: Przedsiębiorstwo Budownictw Komunikacyjnego z Łomży, UNIBEP S.A. z siedzibą w Bielsku Podlaskim, oraz BIK-PROJEKT z Łomży opiewała na 53 mln 392 tys. 409,46 zł. 

Na razie nie wiadomo jaka będzie decyzja PZDW i władz samorządowych województwa odnośnie rozstrzygnięć przetargów. Mało prawdopodobne jest zwiększenie środków na te zadania do kwot z ofert przetargowych. Już wcześniej spekulowano, że władze województwa mogą zrezygnować z budowy kosztownych obwodnicy Konarzyc i Starych Kupisk, których zasadność znacznie spadnie po wybudowaniu obwodnicy Łomży w ciągu Via Baltica.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę