Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

W strefie niebieskiej ASF

Główne zdjęcie
Nowy zasięg strefy niebieskiej ASF. KE do września włączyła do niej gminy Jedwabne i Przytuły oraz część gminy Wizna

Komisja Europejska po raz kolejny zmieniła zasięgi obszarów zagrożenia, ochronny i ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń. W regionie zmiany dotyczą m.in. gmin Jedwabne, Przytuły i części gminy Wizna, które zostały zaliczone do obszarów zagrożenia – tzw. strefy niebieskiej, a na rolników utrzymujących świnie nałożono największe obostrzenia.

Zmianę granic stref niebieskiej w regionie KE uzasadnia wykryciem na początku sierpnia ogniska ASF w gospodarstwie we wsi Mocarze na terenie gminy Jedwabne. Wcześnie teren tej gminy jak i sąsiednich Przytuł i Wizny włączony był do strefy czerwonej, czyli obszar objęty ograniczeniami.  Teraz całe obszary gmin Jedwabne i Przytuły oraz część gminy Wizna - położona na wschód od linii wyznaczonej przez drogę łączącą miejscowości Jedwabne i Wizna oraz na północ od linii wyznaczonej przez drogę 64 (od skrzyżowania w miejscowości Wizna w kierunku wschodnim do granicy gminy) w powiecie łomżyńskim zostały przeniesione do strefy niebieskiej.  
Wcześniej w strefie były tylko gminy powiatów grajewskiego i monieckiego. 

W obrębie strefy niebieskiej możliwe jest przemieszczanie świń między gospodarstwami i do ubojni bez przeprowadzania badań laboratoryjnych, wymagane są natomiast świadectwa zdrowia oraz badanie kliniczne świń przeprowadzone nie wcześniej niż 24 godziny przed planowanym transportem. 
Przemieszczanie świń poza obszar strefy niebieskiej możliwe jest tylko do rzeźni dodatkowo wyznaczonej przez terenowo właściwego PLW na wniosek właściciela zatwierdzonej do tego celu rzeźni. W tym celu świnie muszą zostać poddane następującym procedurom:

  • należy przeprowadzić badanie laboratoryjne stada w ciągu 15 dni przed planowanym przemieszczeniem,
  • badanie kliniczne 24 godziny przed ubojem,
  • wystawienie świadectwa zdrowia przez lek. wet.
Transport żywych świń (wyłącznie do uboju) ze strefy „niebieskiej” do innych stref odbywać się może wyłącznie wcześniej ustalonymi trasami, bez możliwości ich zmiany.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę