Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomżyńskie legendy i inne opowieści w komiksach

Główne zdjęcie
Anna Bureś

Młodzi rysownicy przedstawili efekty pięciodniowych warsztatów komiksowych w pracowni plastycznej MDK-DŚT. Pod opieką Patryka Lutrzykowskiego i Anny Bureś stworzyli komiks oparty na łomżyńskich legendach oraz wiele innych rysunkowych opowieści na podstawie własnych pomysłów. Wiadomo już, że zostaną one opublikowane i zaprezentowane na wystawie. – Nigdy nie byłam fanką komiksów, ale to się chyba zmieni, bo po naszych warsztatach jestem pełna podziwu dla pasji dzieci, tworzących komiksy jeden po drugim – mówi Anna Bureś. – Każdy narysował ich co najmniej cztery, co łącznie daje nam 80 komiksów. Są one bardzo różne: od trzy kadrowych pasków do większych opowieści, w tym wspólnego komisu długości kilku metrów!

20-osobowa grupa młodych rysowników spędziła w pracowni przy ulicy Dmowskiego pięć bardzo pracowitych dni. Rysownik i pasjonat komiksu Patryk Lutrzykowski przygotował na każde zajęcia bardzo ciekawy program: obejmujący teorię i praktykę, równie interesujący zarówno dla tych najmłodszych, jak i nastolatków, w większości rysujących już wręcz profesjonalnie, dzięki wieloletniej edukacji w pracowni prowadzonej przez Annę Bureś. Dlatego kolejne rysunkowe opowiastki powstawały w błyskawicznym tempie. Zwykle była to praca indywidualna, ale powstały też komiksowe paski rysowane przez kilka osób, gdzie każdy kolejny rysownik musiał stworzyć ciąg dalszy historyjki wymyślonej przez poprzedników. Uczestnicy zajęć narysowali też wspólnie komiks-gigant i byli bardzo kreatywni w tworzeniu scenariuszy swych bajkowych, lub dziejących się w świecie rzeczywistym, historii.  
– Nie da się określić co było najfajniejsze! – mówi 8-letnia Dominika. – Bardziej podobały mi się rzeczy, które sama mogłam wymyślić, dlatego rysowałam historię o cebuli, o kosmosie, o kuchni i o kradzieży psa. 
Rysownicy poświęcili też sporo czasu łomżyńskim legendom, ponieważ na przypadające w przyszłym roku 600-lecie nadania Łomży praw miejskich mieli stworzyć serię opowieści o tematyce łomżyńskiej i związanej z lokalnymi podaniami. 
– To bardzo ciekawy temat do rozwinięcia w formie komiksów i cieszę się, że zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy fajnie rozgryźli ten temat – ocenia Patryk Lutrzykowski. – Niektórzy dodali też swoje fabularne wstawki, wykreowali własne postacie, nadali im zupełne innego charakteru, niż znamy z legend – efekty są naprawdę interesujące!
Będzie można je poznać w czerwcu przyszłego roku, kiedy ukaże się łomżyński komiks. Organizatorzy warsztatów zapowiadają też ich kontynuację w czasie najbliższych ferii zimowych oraz całą serię innych wydawnictw oraz wystawę złożoną z powstałych właśnie prac. 
– Efektem naszych warsztatów będzie wydawnictwo, bo mamy zamiar wydać książkę – zapowiada Anna Bureś. – Rysunków jest jednak tyle, że na pewno powstanie kalendarz, a do tego małe formy komiksowe – począwszy od zakładek, a skończywszy na komiksowych książeczkach-miniaturkach – bo te komiksy mają bardzo różnorodną tematykę i nie dotyczą tylko Łomży i związanych z nią legend. Oprócz tego chciałabym zorganizować wystawę wszystkich prac w Galerii Bonar MDK-DŚT, bo naprawdę mamy co pokazać i taka ekspozycja oraz inne wydawnictwa fajnie dopełnią ten komiks na 600-lecie praw miejskich Łomży. 
– Dzieci i młodzież byli świetni, efekty są bardzo dobre! – dodaje Patryk Lutrzykowski. – Zresztą sama idea tych warsztatów i założenia firmy TuKomiks bierze się z pasji, którą chcemy też zarażać innych, zwłaszcza młodych, rozwijać ich kreatywność i wyobraźnię. Staramy się też wprowadzić atmosferę, gdzie każdy może uczyć się od innych czegoś fajnego, poznawać się i rozwijać. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto: Anna Bureś
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę