wtorek, 12 grudnia 2017 napisz DONOS@

Kiedy z wnioskiem o emeryturę?

Od 1 października zaczyna obowiązywać w Polsce obniżony wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski można będzie składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli już od dziś, ale Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego sugeruje, aby z tym poczekać... do października. - Dzięki temu emerytura będzie troszkę wyższa – mówi. Szacuje się, że tylko w województwie podlaskim od 1 października na emeryturę będzie mogło przejść dodatkowo ponad 8 tysięcy osób.

- Korzystnie będzie złożyć wniosek w kolejnym miesiącu przypadającym po dniu urodzin. To może pozytywnie wpłynąć na wysokość świadczenia – przekazuje Krupicka. - Kapitał zgromadzony ma koncie dzieli się przez tzw. średnie dalsze trwania życia z dnia, w którym klient złoży wniosek o emeryturę. Jeśli zrobimy to później, to mniejsza jest liczba miesięcy, przez którą ZUS dzieli składki. Tym bardziej, że emeryturę w wieku 60/65 lat i tak może przyznać dopiero od października, nawet jeśli wniosek wpłynie do Zakładu wcześniej.
ZUS zachęca także przyszłych emerytów do skorzystania z usług doradcy emerytalnego. Adresowane jest to głównie do tych, które będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 – dla mężczyzn, co nastąpi 1 października.
- Każdy z doradców na życzenie klienta może wyliczyć w oparciu o przygotowany przez ZUS kalkulator, prognozowaną emeryturę na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego, a także przeprowadzić symulację, jak ta emerytura może się kształtować gdyby klient przedłużył swoją aktywność zawodową np. o pół roku lub rok – przekazuje Krupicka dodając, że przez ostatnie dwa miesiące do doradców białostockiego oddziału ZUS zgłosiło się prawie  10 tys. osób.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0