Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kiedy z wnioskiem o emeryturę?

Od 1 października zaczyna obowiązywać w Polsce obniżony wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski można będzie składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli już od dziś, ale Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego sugeruje, aby z tym poczekać... do października. - Dzięki temu emerytura będzie troszkę wyższa – mówi. Szacuje się, że tylko w województwie podlaskim od 1 października na emeryturę będzie mogło przejść dodatkowo ponad 8 tysięcy osób.

- Korzystnie będzie złożyć wniosek w kolejnym miesiącu przypadającym po dniu urodzin. To może pozytywnie wpłynąć na wysokość świadczenia – przekazuje Krupicka. - Kapitał zgromadzony ma koncie dzieli się przez tzw. średnie dalsze trwania życia z dnia, w którym klient złoży wniosek o emeryturę. Jeśli zrobimy to później, to mniejsza jest liczba miesięcy, przez którą ZUS dzieli składki. Tym bardziej, że emeryturę w wieku 60/65 lat i tak może przyznać dopiero od października, nawet jeśli wniosek wpłynie do Zakładu wcześniej.
ZUS zachęca także przyszłych emerytów do skorzystania z usług doradcy emerytalnego. Adresowane jest to głównie do tych, które będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 – dla mężczyzn, co nastąpi 1 października.
- Każdy z doradców na życzenie klienta może wyliczyć w oparciu o przygotowany przez ZUS kalkulator, prognozowaną emeryturę na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego, a także przeprowadzić symulację, jak ta emerytura może się kształtować gdyby klient przedłużył swoją aktywność zawodową np. o pół roku lub rok – przekazuje Krupicka dodając, że przez ostatnie dwa miesiące do doradców białostockiego oddziału ZUS zgłosiło się prawie  10 tys. osób.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę