Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Pokolenie Y i europejski festiwal w Łomży

Główne zdjęcie
Sylwester Chrapowicz

– Ciekawi ludzie, dobra sztuka, muzyka, piękne wystawy, zmagania sportowe oraz skłaniające do zadumy spektakle teatralne i happeningi uliczne, a przede wszystkim wyjątkowe filmy – to wizytówka festiwalu – mówi o już rozpoczętym V Europejskim Festiwalu Filmowym i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY” jego inicjatorka Katarzyna Kuklińska. Cykl festiwalowych imprez potrwa do 10 września, a w jego ramach zaprezentowano już trzy wystawy, w tym cykl obrazów „Pokolenie Y” Sylwestra Chrapowicza w Muzeum Północno-Mazowieckim.

Festiwal odbywa się dzięki współpracy jego organizatorów z koszalińskim festiwalem „Integracja TY i JA”, dzięki czemu mieszkańcy Łomży co roku mogą obejrzeć filmy dokumentalne polskich i zagranicznych twórców, skupiających się na problemie braku tolerancji, wykluczenia osób niepełnosprawnych z normalnego życia i sposobach przeciwdziałania takiemu stanowi rzeczy.
W tym roku projekcje filmowe będą odbywać się w Domku Pastora: w piątek 8 września dla uczniów, a następnego dnia dla wszystkich zainteresowanych, głównie osób dorosłych. 
– Podjęliśmy się realizacji  tego wydarzenia, aby mimo różnic i barier zbliżać do siebie ludzi – wyjaśnia Katarzyna Kuklińska, organizatorka imprezy i prezes „JA i TY” Stowarzyszenia Ludzi Aktywnie  Naznaczonych. – Zbliżać, czyli integrować. Znosić podziały. Burzyć stereotypy. Czynić to chcemy za pomocą sztuki filmowej, teatralnej, malarskiej, muzycznej, lecz nurt główny należy do filmów. Filmów, które poruszają tematy: inności, potrzeby akceptacji, miłości i pokonywania ograniczeń, bo chcemy uwrażliwiać odbiorcę, skłaniać go do refleksji. Istotne jest bowiem to kim jesteśmy, a nie jacy jesteśmy. 
Równie ważny na festiwalu jest nurt sztuk plastycznych. Organizatorzy zaplanowali aż sześć wystaw, w tym podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej „Bona”. Jedną z ciekawszych jest „Pokolenie Y” łomżyńskiego artysty Sylwestra Chrapowicza  w Muzeum Północno-Mazowieckim, będąca nową odsłoną wystawy prezentowanej w Galerii N przed trzema laty.
– Jest to kontynuacja cyklu pokazywanego na tamtej wystawie – potwierdza Sylwester Chrapowicz. – Po uczestnictwie w wystawie pokonkursowej Bielskiej Jesieni 2015 dyrekcja BWA w Bielsku-Białej sugerowała, żeby koniecznie kontynuować tę pracę, zakupiła też trzy obrazy do swoich zbiorów. Dlatego też powstały nowe wersje tych dawnych prac, żeby cykl był kompletny.
Obecnie składa się nań 12 obrazów z lat 2012-17, będących nader dobitną ilustracją współczesnych ludzkich postaw: bazujących na konsumpcyjnym podejściu do życia, kulcie zakupów w galeriach handlowych i fascynacji gadżetami oraz znanymi markami.
Festiwal od początku ma być imprezą będącą z założenia w kontrze do takich postaw, dlatego jego piąta edycja jest  nie tylko jubileuszowa, ale i najbogatsza, promując sztukę i integrację.
– Jest to nasz mały jubileusz i przygotowaliśmy z tej okazji sporo wystaw – mówił odpowiedzialny za ich organizację Iwo Świątkowski. – Są też pokazy filmowe, przedstawienia teatralne i zawody sportowe oraz impreza plenerowa. Ostatnią imprezą towarzyszącą będzie z kolei moja wystawa „Kamienia blues” w Muzeum Północno-Mazowieckim, na którą już teraz serdecznie zapraszam. 
– Już 3 września zapraszamy na oficjalne rozpoczęcie festiwalu – dodaje Katarzyna Kuklińska. – Najpierw do katedry, gdzie tuż przed mszą świętą o godzinie 12 wręczymy nasze Anioły: Zakładom Spożywczym „Bona” i Lucynie Anteckiej, nauczycielce Zespołu Szkół Specjalnych i założycielce wspierającego nas Stowarzyszenia „Czas Rozwoju”, po czym wspólnie rozpoczniemy z Filharmonią Kameralną festiwal „Sacrum et Musica” i nasz festiwal. Później przeniesiemy się do Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie odbędzie się kolejna z wystaw i oficjalne rozpoczęcie, okraszone muzyką klasyczną uczniów Mirosława Dziewy. 8 i 9 września zapraszamy na projekcje filmowe do Domku Pastora oraz zawody lekkoatletyczne osób niepełnosprawnych realizowane przez MOSiR. Będzie też pokaz filmu o Tomaszu Brzezińskim, bo losy tej barwnej postaci skrzyżowały się zarówno z naszym stowarzyszeniem, jak i klubem „Carpe Diem” oraz przegląd teatrów i różnych form teatralnych w MDK-DŚT. Zakończymy festiwal 10 września imprezą plenerową przy ul. Śniadeckiego i Konstytucji 3 Maja, gdzie wspólnie będziemy się bawić, tańczyć zumbę, słuchać koncertu MadBee i oglądać pokaz fireshow, ale przede wszystkim uczestniczyć w loterii na rzecz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Łomży, gdzie będzie można wygrać wspaniałe nagrody – zatem warto tam być!

Wojciech Chamryk

Foto: Sylwester Chrapowicz
Foto: Sylwester Chrapowicz, Ivo Świątkowski i Jerzy Jastrzębski
Foto: Sylwester Chrapowicz, Ivo Świątkowski i Katarzyna Kuklińska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Sylwester Chrapowicz

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę