Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

„Przyjedź, mamo, na przysięgę...” Batalionu Łomżyńskiego OT

160 ochotników z Batalionu Łomżyńskiego Wojsk Obrony Terytorialnej bierze udział w szkoleniu podstawowym, jakie rozpoczęło się 19. sierpnia i potrwa do 3. września w Siedlcach. - Szkolenie zakończy przysięga wojskowa w niedzielę, 3. września w trzech miastach – informuje pułkownik Sławomir Kocanowski, dowódca 1. Podlaskiej Brygady OT, w skład której wchodzi także Batalion Łomżyński OT. - Ochotnicy batalionu z Łomży będą mieć przysięgę na Starym Rynku o godz. 13. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na to niezwykłe święto społeczności lokalnych.

Pierwszego dnia szkolenia ochotnicy zostali poddani badaniom lekarskim oraz sprawdzony został ich potencjał fizyczny, m.in., poprzez badanie Body Mass Index. W drugim dniu odbył się wstępny test sprawności fizycznej. Podczas szkolenia ochotnicy mają nauczyć się podstawowych zasad taktyki, przetrwania na polu walki, obycia z bronią i bezpiecznego posługiwania się nią. Po kilku dniach szkolenia wszyscy odbywali strzelania z wykorzystaniem ostrej amunicji. - Na tym etapie tworzenia WOT ochotnicy są wyposażani zgodnie ze standardem Wojsk Lądowych, otrzymując umundurowanie, plecaki, śpiwory, dodatkowe wyposażenie indywidualne oraz broń – kontynuuje dowódca brygady OT. - Po zakończonym szkoleniu cały asortyment wyposażenia, poza uzbrojeniem, ochotnicy zabiorą do swoich domów. 
Równolegle prowadzone jest szkolenie wyrównawcze od 27. sierpnia, również do 3. września, dla ochotników, którzy byli żołnierzami i wstąpili do WOT. Obie grupy: rezerwiści oraz żołnierze bez przeszkolenia wojskowego spotkają się ze sobą na przysięgach wojskowych i od tego czasu przez najbliższe trzy lata będą szkolić się w modułach kompanijnych. Dowódca 1. Podlaskiej Brygady OT przypomina, że Wojska Obrony Terytorialnej to 5. rodzaj sił zbrojnych w Polsce - ich powstanie jest odpowiedzią na bezprecedensowy wzrost poziomu zagrożeń bezpieczeństwa na świecie. Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Natomiast w czasie pokoju istotnym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych - w tym zakresie będą wspierać służby ratownicze i wzmacniać ich działania. System wartości WOT jest budowany na tradycjach Armii Krajowej i powojennych antykomunistycznych organizacji niepodległościowych. Kolejne szkolenia podstawowe zostały zaplanowane w następujących terminach: 9. - 24. września, 14. - 29. października i 2. – 17. grudnia. Łomżyński batalion, którego dowódcą jest podpułkownik Krzysztof Rabek, ma liczyć około 70 żołnierzy zawodowych oraz od 600 do 800 żołnierzy OT w pięciu kompaniach: Łomża miasto i Łomża powiat oraz Zambrów, Grajewo i Kolno. Z kolei 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej mają utworzyć 4 bataliony: w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Bielsku Podlaskim. 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę