Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Urzędowy biznes

Główne zdjęcie
Park Przemysłowy w Łomży

Straty na ponad 2 tysiące złotych dziennie generował w ubiegłym roku Park Przemysłowy Łomża. Jego siedzibą jest nowoczesny czarny biurowiec przy ul. Sikorskiego. Zbudowany za ponad 17 milionów złotych, został oddany do użytku dwa lata temu. Władze zapewniają, że Park „wspiera rozwój przedsiębiorczości w Łomży i subregionie łomżyńskim”, ale gdy dopytujemy o wartość pomocy udzielonej przedsiębiorcom w Inkubatorze Przedsiębiorczości, odpowiedź brzmi, że „trudno jest określić wymierną wartość”. Przed ujawnieniem informacji władze Parku zasłaniają się także „konkurencyjnym otoczeniem” i „tajemnicą spółki”.

Park Przemysłowy Łomża powstał – jak przekonywały władze miasta – po to, aby pobudzić przedsiębiorczość mieszkańców Łomży i regionu, zwłaszcza absolwentów szkół i uczelni wyższych. Spółce przekazano teren przy ul. Sikorskiego wraz z budynkami dawnych warsztatów szkoły drzewnej, po czym przy wsparciu środkami unijnymi zbudowany został tu Inkubator Przedsiębiorczości, który miał „zapewnić wsparcie dla nowych innowacyjnych przedsiębiorstw IT oraz zaawansowanych technologii”. W nowoczesnym budynku są 33 pomieszczenia biurowe o powierzchni od 14 do 36 m2 „z przeznaczeniem na siedzibę mikro i małych przedsiębiorstw”. Formalnie biurowiec ruszył 1 lipca 2015 r. Wsparcie dla nowych firm polega przede wszystkim na tańszym wynajmie pomieszczeń. Czynsz w pierwszy roku to tylko 9,50 zł/m2. W drugim 17 zł/m2, w trzecim 22 zł/m2, a w czwartym ma już osiągnąć komercyjną stawkę 25 zł/m2. Okazuje się, że po dwóch latach od startu tajemnicą jest ile z działających tu podmiotów jest 1 roku inkubacji, ile w 2 roku i ile weszło w trzeci rok. Pytaliśmy także o to, czy są wolne pomieszczenia, czy też kolejka chętnych do inkubacji, oraz ile firm w biurowcu płaci pełną stawkę najmu. Na liście lokatorów są bowiem m.in. biuro poselskie, firmy ubezpieczeniowe i doradztwa finansowego, biura radców prawnych, call center, agencja pracy tymczasowej czy Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku i przynajmniej część z nich szczyci się wieloletnim doświadczeniem .    
- W związku z tym, iż  PPŁ działa w otoczeniu konkurencyjnym, a oferowane usługi są świadczone również przez inne podmioty działające na rynku pozostałe informacje są informacjami handlowymi i stanowią tajemnicę spółki – przekazuje Ewa Truszkowska specjalista ds. administracyjnych z PPŁ, ujawniając jedynie, że aktualnie z oferowanych usług spółki korzysta 89 podmiotów, a status wolnych pomieszczeń „jest zmienny ze względu na rotację podmiotów”.  
Wobec wielkiej tajemniczości i obawy przed konkurencją prosiliśmy o wyliczenie jaka była ogólna wartość pomocy udzielonej przedsiębiorcom w Inkubatorze Przedsiębiorczości w ubiegłym roku. Okazuje się, że to też jest niemożliwe. Park zapewnia, że wspiera rozwój przedsiębiorczości „w Łomży i subregionie łomżyńskim” nie tylko poprzez inkubację, ale również usługi dla biznesu i wymiar edukacyjny - „w 2016 roku odbyło się w PPŁ 66 takich wydarzeń, w których uczestniczyło około trzy tysiące osób” Oznacza to średnio pięć i pół spotkania w miesiącu i po 45 osób na każdym z nich). - PPŁ realizował projekt Platformy startowe dla nowych pomysłów, w ramach, którego inkubował 5 innowacyjnych firm. - W związku z tym podawanie tylko wartości z części działalności nie będzie odzwierciedlało całościowego wsparcia  – podają władze PPŁ usiłując jakoś uzasadnić dlaczego odmawiają wyliczenia wartości pomocy publicznej oferowanej startującym w biznesie firmom.

Uzasadnienie może być też inne. Większość biur w czarnym budynku wynajmują firmy, które płacą pełną stawkę czynszu, co pod jeszcze większym znakiem zapytania stawiałoby zasadność funkcjonowania tej miejskiej spółki. Przypomnijmy, że Park Przemysłowy Łomża straty notuje corocznie od chwili powstania, przy czym z roku na rok są one coraz większe. O ile w 2014 roku strata wyniosła (minus) 235 tys. zł, w 2015 roku (minus) 476 tys. zł, to za 2016 roku już (minus) 759 tys. zł
W lutym prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podpisał zarządzenie na mocy którego miasto objęło w spółce kolejne udziały przelewając na jej konto blisko 940 tys. zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę