Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomżyński komiks młodych rysowników

Uczestnicy warsztatów komiksowych w pracowni plastycznej MDK-DŚT rozpoczęli pięciodniowe zajęcia. Pod okiem Patryka Lutrzykowskiego i Anny Bureś będą poznawać tajniki powstawania rysunkowych opowieści, a także przygotowywać wspólnie komiks, dotyczący historii Łomży. – Jakiś czas temu zrobiliśmy pokonkursowe wydawnictwo „Legendy łomżyńskie”, gdzie dzieci miały za zadanie namalować ilustracje do legend – mówi Anna Bureś. – Teraz chcemy połączyć literaturę z komiksem, a wszystko robione jest z zamysłem, żeby na rocznicę 600-lecia nadania Łomży praw miejskich wydać też komiks z pracami łomżyńskich dzieci!

Warsztaty, plenerowe wyjazdy czy wakacyjne zajęcia to dla podopiecznych Anny Bureś żadna nowość, jednak coś takiego jak warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży odbywają się w pracowni przy ulicy Dmowskiego po raz pierwszy.
– Pomysł warsztatów komiksowych wziął się stąd, że dawny absolwent naszej pracowni zajmuje się  tą dziedziną sztuki – mówi Anna Bureś. – Pomyślałam więc, że mógłby wrócić do miejsca, gdzie kiedyś zaczynał i pokazał swoim młodszym kolegom czego się nauczył i jak się rozwinął.
– Do tej pracowni uczęszczałem jeszcze przed liceum plastycznym – dodaje Patryk Lutrzykowski. – Pracownia pani Ani była zawsze taką stacją, do której mogłem wracać, zawsze chętnie ją odwiedzałem i cieszę się bardzo, że mogę poprowadzić w niej własne warsztaty!
Wychowany na komiksach Papcia Chmiela i innych wybitnych rysowników Patryk Lutrzykowski po ukończeniu Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka kontynuował artystyczną edukację na wydziale wzornictwa koszalińskiej politechniki oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
– Komiks zawsze był obecny w moim życiu – mówi Patryk Lutrzykowski. – Zawsze się nim interesowałem, trochę rysowałem i chciałem iść w tym kierunku. Aż pomyśleliśmy ze znajomym, że fajnie byłoby zrobić coś innego i tak założyliśmy warsztaty komiksowe TuKomiks. Odzew był znakomity, w Krakowie pracowaliśmy głównie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną, stopniowo wyszliśmy do innych miast, aż w końcu trafiliśmy do Łomży!
W łomżyńskich warsztatach bierze udział 20. dzieci i nastolatków. Część z nich to uczestnicy regularnych zajęć plastycznych w pracowni MDK-DŚT, niektórzy pojawili się w niej po raz pierwszy, ale wszyscy mają wspólną cechę – uwielbiają rysować i interesują się komiksami.
– Uwielbiam komiksy!– mówi 12-letni Szymon, utalentowany podopieczny Anny Bureś. – Jak byłem młodszy oglądałem je w bibliotece i dwa miesiące temu wpadłem na pomysł, żeby narysować własny. Rysowałem swoich ulubionych bohaterów z „Gwiezdnych Wojen”, w tym Hana Solo, którego postać często rysuję. Liczę, że po tych warsztatach lepiej będę szkicował i  malował! 
– Lubię rysować! – dodaje 8-letnia Lila. – Czasem z koleżankami w szkole robimy komiksy o różnych zwierzątkach, czasem o wakacjach, bo to czas odpoczynku od szkoły. Lepię też różne figurki z plasteliny, umiem zrobić pieski, kotki, a jak jestem u babci czy cioci, to robię wycinanki – bardzo to wszystko lubię i dlatego tu jestem!
Pięciodniowe zajęcia potrwają łącznie 10 godzin, podczas których uczestnicy poznają nie tylko historię komiksu jako gatunku, ale też teoretyczne i praktyczne zasady jego tworzenia, aby łomżyński komiks w ich wykonaniu był jak najbardziej dopracowany. Pomoże im w tym również wykład historyka Michała Kaczyńskiego, pracownika Archiwum Państwowego, znawcy dziejów Łomży i związanych z nią legend. 
– Zaprosiliśmy pana Kaczyńskiego, żeby opowiedział nam o historii Łomży, o różnych wydarzeniach z nią związanych, bo przecież komiks to nie tylko rysunki – trzeba też wiedzieć, co chce się umieścić w tych dymkach, mieć na to pomysł i wiedzę – podkreśla Anna Bureś, dodając, że już nie może doczekać się na efekty pracy młodych rysowników. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę