Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Policzone i wycenione

Ponad pół tysiąca świń i prosiaków ma być wybite w ponad 50 gospodarstwach na terenie gmin: Jedwabne, Przytuły i Wizna. To gospodarstwa, których właściciele złożyli w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Łomży oświadczenia, że nie będą w stanie spełnić nowych, zaostrzonych wymagań bioasekuracji przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. W ubiegłym tygodniu w gospodarstwach przeprowadzono inspekcje połączone z wyceną hodowanych świń.

Jak przekazuje dr Emilian Kudyba, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży, rolnicy z terenu trzech gmin, które jako jedyne z powiatu łomżyńskiego zostały objęte nowym programem bioasekuracji, złożyli 70 oświadczeń, o tym że nie będą w stanie spełnić nowych wymagań. To oznaczało, że dobrowolnie w zamian za wypłacone im odszkodowania i rekompensaty zrezygnują z hodowli świń. Pięciu rolników wycofało później wnioski, a 11 rolników oświadczyło, że obecnie nie przetrzymuje żadnych świń. Ostatecznie w ubiegłym tygodniu sprawdzono 54 zgłoszone gospodarstwa, w których znajdowało się w sumie 518 świń i prosiąt. Te wszystkie zwierzęta mają być wybite, a rolnikom zostanie wypłacone odszkodowanie. W sumie wartość wszystkich zwierząt w tych gospodarstwach została oszacowana na około 200 tysięcy złotych. Po zabezpieczeniu środków w budżecie państwa pieniądze mają trafić na konta rolników

Rolnicy, którzy złożyli oświadczenia o niespełnieniu wymagań bioasekuracji, po wydaniu przez  powiatowych lekarzy weterynarii decyzji o zakazie utrzymywania świń w gospodarstwie, mają otrzymać także  rekompensaty wypłacane przez ARiMR za nieprzetrzymywanie świń do końca 2018 roku. W ubiegłym tygodniu ministerstwo rolnictwa podało szacunkowo, że będzie ono na poziomie 75 zł za sztukę.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę