Łomża zmienia się w UE
- Obserwuje bardzo przykre zdarzenie w życiu społecznym, otóż powszechnie oskarża się „innych/poprzedników” o nieudolność w pozyskiwaniu środków, a może warto zweryfikować informacje krążące w sieci oraz wypowiadane słowa – napisał czytelnik apelując by „przestać uprawiać politykę, a skupić się na faktach”. - Szanujmy siebie nawzajem, skupmy się na sile, a nie dzieleniu łomżan.
Czytelnik przypomina, że w ostatnich latach w Łomży, dzięki pozyskiwanym środkom unijnym, wyremontowano bardzo dużo ulic. Wskazuje przykładowo realizowany w trzech etapach projekt „Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży”, w ramach którego zmodernizowano m.in. całą Aleję Piłsudskiego, Al. Legionów, większość ul. Sikorskiego, Szosę do Mężenina, ul. Przykoszarową, ul. Spokojną i zbudowano łączącą ulice Pileckiego. Tylko te trzy projekty warte były około 85 milionów złotych, a wypłacone miastu dofinansowanie - w ogromnej większości z środków Unii Europejskiej - wyniosło blisko 82 miliony złotych. To oznacza, że większość głównych ulic miasta została wyremontowana za pozyskane pieniądze.
- Zachęcam Wszystkich do korzystania z dostępnego narzędzia, aby realnie ocenić, co zostało wykonane – pisze czytelnik przypominając, że jest np. takie rządowe narzędzie jak MAPA DOTACJI (www.mapadotacji.gov.pl).
Czytelnik apeluje„szanowni Internauci, zweryfikujcie swoje opinie”.
- Mam świadomość hejtu, ale istnieje ciągłość władzy i ktoś mądrze zauważył to nie Prezydent pisze wnioski – podkreśla podpisując się „Mieszkaniec”.
Nie sposób się z „Mieszkańcem” nie zgodzić, choć zasadnym wydają się pytania o celowość realizacji niektórych kosztownych przedsięwzięć – jak np. budowy wielkiego portu rzecznego czy czarnego biurowca PPŁ. Skalę zrealizowanych miejskich inwestycji za pieniądze unijne obrazuje załączona do tego artykułu lista ponad 50 zadań, które wykonano w Łomży w ostatnich latach. To tylko część – około 1/4 wszystkich inwestycji realizowanych w mieście z unijnym wsparciem także przez niezależne od miasta placówki czy firmy prywatne. Nie tej liście nie ma np. największej zrealizowanej dotychczas w mieście inwestycji unijnej – czyli rozbudowy Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Koszt tej jednej inwestycji to 54 mln zł, a unijne dofinansowanie to aż 44 mln zł. Bez unijnego wsparcie tego wszystkiego w mieście nie byłoby.