Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Nowoczesny radar w pobliżu Łomży

Główne zdjęcie
Radar wtórny MSSR na stanąć w Mściwujach k. Małego Płocka (fot. PAŻP)

W oddalonej o około 4 km od Małego Płocka wsi Mściwuje ma zostać zbudowany Ośrodek Radiolokacyjny na potrzeby ruchu lotniczego. Wybudowanie ośrodka zleciła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Ośrodek w  Mściwujach ma być jednym z czerech nowych  Ośrodków Radiolokacyjnych na wybudowanie których PAŻP zawarła umowę z Konsorcjum B&W. Jej wartość to ponad 46 mln zł, a wszystkie ośrodki w okolicach Łomży, Rzeszowa, Szczecinka i Tarnobrzegu mają być oddane do użytku pod koniec przyszłego roku. Wszystkie mają zostać wyposażone w radary wtórne MSSR Mode S.
Jak wyjaśnia PAŻP radar Wtórny MSSR (Monopulse Secondary Surveillance Radar) jest obecnie standardem w cywilnej kontroli ruchu lotniczego. Działa we współpracy z transponderami umieszczonymi na pokładach samolotów. Radar wysyła impulsy z zapytaniem, na które „odpowiada” transponder wysyłając kod identyfikujący samolot, wysokość statku powietrznego, jego prędkość oraz wiele innych informacji dla celów wykonywania kontroli ruchu lotniczego. 
Dane z radarów przekazywane są do systemu operacyjnego Pegasus_21, tworzącego zobrazowanie sytuacji ruchowej w polskiej przestrzeni powietrznej, na którym pracują kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę