Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Jakie pieniądze za świnie dla rolników?

Odszkodowanie za zabitą świnię średnio wyniesie 538 zł, a rekompensata dla rolników, którzy dobrowolnie rezygnują z ich chowu będzie na poziomie 75 zł za sztukę. To wyliczenia ministerstwa rolnictwa, które znajdują się w skierowanym do uzgodnień resortowych projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych. Wcześniej szacowano, że rekompensaty będą mogły wynieść 100-120 zł za sztukę.

Fragment z uzasadnienia ministerstwa rolnictwa projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zawierający projektowane wysokości odszkodowań i rekompensat dla rolników rezygnujących z hodowli świń.
Fragment z uzasadnienia ministerstwa rolnictwa projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zawierający projektowane wysokości odszkodowań i rekompensat dla rolników rezygnujących z hodowli świń.

Zaproponowane przez ministerstwo rolnictwa nowe przepisy mają zapewnić dodatkowe środki na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. Projekt proponuje podniesienie rocznych kwot na odszkodowania i rekompensaty na lata 2017 i 2018 do odpowiednio 21,5 mln zł i 8 mln zł. Z uzasadnienia wynika, że do połowy sierpnia do powiatowych lekarzy weterynarii rolnicy ze strefy, gdzie obowiązkowo wdrażany jest program bioasekuracji, którzy złożyli oświadczenia o dobrowolnej rezygnacji z dalszego chowu świń utrzymują ok. 35,5 tys. zwierząt. Wszystkie one będą zabite, a rolnikom ma być wypłacone odszkodowanie i rekompensata za nieutrzymywanie świń w gospodarstwie do końca 2018 roku. 
W uzasadnieniu projektu zmiany ustawy są ministerialne wyliczenia do zabezpieczenia w budżecie niezbędnych kwot na te wypłaty. Wynika z nich, że odszkodowanie za świnię średnio wyniesie 538 zł, a rekompensata będzie na poziomie 75 zł za sztukę. 

Ze wcześniejszych informacji wynikało, że wnioski o dobrowolnej rezygnacji z hodowli świń złożyło do powiatowych lekarzy weterynarii ponad 2700 rolników z wschodnich rejonów kraju, gdzie obowiązkowo wdrażany jest program bioasekuracji. W województwie podlaskim takich oświadczeń złożono ponad 900 na blisko 11 tys. świń. Z terenu powiatu łomżyńskiego programem objęte są tylko trzy gminy: Wizna, Jedwabne i Przytuły. Z ich terenów oświadczenia do powiatowego lekarza weterynarii w Łomży złożyło ponad 60 rolników, którzy utrzymują ponad 600 świń. To dla nich mają być te odszkodowania i rekompensaty.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę