Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Oko w oko z modliszką w Łomży

Główne zdjęcie
Modliszka zwyczajna sfotografowana w Łomży przez Jacka Sokołowskiego

Nauczyciel i fotograf Jacek Sokołowski spotkał się na balkonie z modliszką. - Owad miał około 5 centymetrów długości – podaje przesyłając zdjęcia obrazujące nietypowe spotkanie. Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa) jest jedynym gatunkiem modliszki występującym w Polsce, przy czym występuje głównie na południu kraju.

Jak wyjaśnia Sokołowski owad swoją łacińską i polska nazwę zawdzięcza ułożeniu odnóży pierwszej pary – niczym modląca się mniszka. W Europie Środkowej modliszka zwyczajna jest gatunkiem bardzo rzadkim i ginącym. W Polsce objęta jest ochroną gatunkową, a także figuruje w Czerwonej Księdze Zwierząt z kategorią EN – gatunek bardzo wysokiego ryzyka i jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
- Okazuje się, że takie niezwykłości spotkać można również w Łomży – mówi Sokołowski o swoim spotkaniu z modliszką na balkonie w ostatni poniedziałek 21 sierpnia. - Owad został ostrożnie odłowiony i bezpiecznie w pojemniku przeniesiony na tereny zielone - dodaje.

Ciekawostką jest, że to największa modliszka w Europie oraz, że podczas kopulacji samica czasem zjada swego adoratora żywcem, zaczynając od głowy. Fakt ten nie przerywa kopulacji.

 

Foto: Modliszka zwyczajna sfotografowana w Łomży przez Jacka Sokołowskiego
Foto: Modliszka zwyczajna sfotografowana w Łomży przez Jacka Sokołowskiego
Foto: Modliszka zwyczajna sfotografowana w Łomży przez Jacka Sokołowskiego

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę