Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Dekomunizacja w gminie Nowogród

Główne zdjęcie
herb gminy Nowogród

Ulica Stanisława Tońskiego w Nowogrodzie, przy której stoi ponad 40 domów, będzie się teraz nazywała ulicą Jana Pawła II. Mająca ok. 150 metrów długości ulica gen. Karola Świerczewskiego będzie ulicą Strażacką, a ulica 22 Lipca we wsi Jankowo – Młodzianowo ulicą Nową. Zmiany nazw ulic to efekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Stanisław Toński to pierwszy po II wojnie światowej przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Łomży, który zginął 7 sierpnia 1947 r. zastrzelony, wraz z ówczesnym starostą łomżyńskim Tadeuszem Żeglickim, przez partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych por. Tadeusza Narkiewicza ps. „Ciemny”. 
Karol Świerczewski (1897–1947), sowiecki generał, uczestnik rewolucji bolszewickiej i wojny przeciw Polsce w 1920 r., skierowany przez ZSRS do dowodzenia jednostkami międzynarodowymi podczas wojny domowej w Hiszpanii oraz w polskimi formacjami wojskowymi tworzonymi u boku Armii Czerwonej. Mimo polecenia założenia polskiego munduru nigdy nie przestał być oficerem sowieckim. Do końca był w pełni dyspozycyjny wobec Stalina i jego przedstawicieli. W latach 1946–1947 był wiceministrem zdominowanego przez komunistów resortu obrony narodowej.  W marcu 1947 r. zginął pod Baligrodem w Bieszczadach. Po śmierci stał się ikoną komunistycznej propagandy. Jako „generał Walter” został wykreowany na bohatera wielu legend i mitów niewiele mających wspólnego z historycznymi realiami.
Nazwa 22 lipca (1944 r.) jest upamiętnieniem wylansowanej przez propagandę komunistyczną (choć nieprawdziwej) daty powstania Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Dzień ten został ogłoszony w PRL świętem państwowym jako „Święto Odrodzenia Polski”. Taką symbolikę tej daty umacniano poprzez nadawanie nazwy 22 Lipca ulicom, instytucjom i zakładom przemysłowym. Według Instytutu Pamięci Narodowej nazwa 22 Lipca (1944) symbolizuje komunizm i jako taka podlega zmianie.
Co ciekawe nie dotyczy to nazwy 1 Maja, a taka ulica także jest w Nowogrodzie. Instytut Pamięci Narodowej w wyjaśnieniach podaje, że dzień 1 maja jest to święto państwowe  i dzień wolny od prac obecnie w Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodni z zapisem ustawy święto to jest hołdem dla wszystkich, którzy swoją pracą tworzyli wielkość Naszej Ojczyzny, wspierali jej rozwój i budowali przyszłość dla następnych pokoleń, dla podkreślenia wartości pracy ludzkiej - rozumianej jako moralny obowiązek człowieka, ale też jako doskonalenie świata nas otaczającego - dokonującej się poprzez wszechstronny rozwój osoby ludzkiej, w trosce o zachowanie godności pracy ludzkiej i wiążącej się z tym wolności i mądrości. 
IPN podkreśla także, że tego dnia również Kościół Katolicki - od roku 1955 -obchodzi wspomnienie Św. Józefa – robotnika. 

Uchwała radnych gminy Nowogród o zmianie nazw trzech ulic, których nazwy promowały komunizm został podjęta na ubiegłotygodniowej sesji. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego, co stało się dzisiaj.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę