Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Gałąź spadła na wózek z dzieckiem

Na wózek z dzieckiem spadła gałąź z suchego drzewa. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale do zdarzenia doszło w parku miejskim przy ul. Wojska Polskiego. - Trzeba coś z tym zrobić. To drzewo stoi suche od dłuższego czasu i nikt z tym nic nie robi – mówi zdenerwowany dziadek dziecka z wózka na które spadła gałąź. - W tym parku dużo jest suchych połamanych przez wiatr gałęzi, które będą spadać – skarży się dzwoniąc do redakcji. O zdarzeniu, do którego miało dojść w środę przed godz. 10., nic nie wiedzieli w administrującym parkiem Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. O dużym suchym klonie, który stoi tuż obok jednej z alejek spacerowych też nie.

Park im. Jakuba Wagi znajduje się między ulicami Wojska Polskiego, Ogrodową, Nowogrodzką i Glogera. Został założony jeszcze w czasach zaboru carskiego w 1842 roku i lata świetności ma już dawno za sobą. Mimo to jako enklawa ziemi w mieście z wieloma alejkami spacerowymi i cieniem cieszy się popularnością wśród okolicznych mieszkańców zwłaszcza w upalne letnie dni.
- W mieszkaniu nie mogę wytrzymać. Jestem tu codziennie od 10. do 18. – mówi starszy pan. - Tu jest cień, trochę chłodu i ładnie – wtóruje mu starsza kobieta, która z małym dzieckiem w wózku także przychodzi do parku codziennie. Mówi, że mieszka po drugiej stronie ul. Wojska Polskiego, a w blokach w taką pogodę nie sposób wytrzymać. Oboje nic nie słyszeli o zdarzeniu, do którego doszło w środę przed godz. 10. To wtedy na wózek z dzieckiem spadła gałąź z suchego drzewa. Gałąź nie był duża i szczęśliwie nic się nie stało, zarówno dziecku, jak i prowadzącej wózek jego babci, ale zdarzeniem wystraszyła się cała rodzina. Redakcję o nim poinformował dziadek dziecka proszą o interwencję, „aby wreszcie to suche drzewo wycieli”. 
- Tyle wycina się w Polsce zielonych drzew w Puszczy Białowieskiej, a u nas suche w parku stoją i nikt nic nie robi – skarżył się.
Duży klon stojący przy jednej z alejek od strony ul. Wojska Polskiego prawdopodobnie nie wytrzymał susz jakie dotknęły region przez dwa poprzednie lata. Tegoroczne opady już mu nie pomogły. Wśród suchych gałęzi na widać także połamane wiszące tylko dzięki pomocy sąsiednich... W parku pod jednym z drzew widać sporą hałdę łożonych suchych gałęzi, które spadły. Na czubkach wielu drzew widać susz i połamane gałęzie. Prawdopodobnie część z nich to efekt ostatnich burz, które przechodziły nad miastem. 
Mariusz Zapert, zastępca dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, zarówno o porannym zdarzeniu w parku jak i stojącym tu suchym drzewie nic wcześniej nie wiedział. 
- Co roku dokonywany jest przegląd wszystkich drzew nie tylko w tym parku, ale i pozostałych i wówczas dokonywana jest ocena stanu drzew – mówi podkreślając, że na chwilę obecną, zgodnie z tym dokumentem, w parku im. Jakuba Wagi nie ma suchych drzew. - Kolejny przegląd planowany jest w ciągu miesiąca – dodaje zwracając uwagę, że na wycięcie nawet suchego drzewa z parku potrzebna jest administracyjna zgoda z Urzędu Miejskiego, a w tym wypadku także zgoda konserwatora zabytków.  
Po kilkunastu minutach dyrektor Zapert, wraz z pracownikami zieleni miejskie,j był już pod suchym drzewem w parku Jakuba Wagi. Wszyscy zgodnie twierdzili, że w ubiegłym roku drzewo było jeszcze żywe i zielone. Jeszcze teraz na czubkach najwyższych gałęzi ma mieć zielone listki.
- Drzewo ewidentnie obumiera – przyznaje dyrektor Zapert zapowiadając, że niezwłocznie będą podjęte działania, by pozyskać zgodę na usunięcie go z parku. Pracownicy zieleni miejskiej mają także zająć się „suszem” na innych drzewach w parku, tak aby spacery w dużym cieniu wiekowych drzew były dla wszystkich bezpieczne.


210407125521.jpg
Foto:
Foto: Suchy klon w Parku Jakuba Wagi z którego gałąź spadła  na wózek z dzieckiem.
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Pomnik Jakuba Wagi
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę