Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Biskup Stefanek: potrzeba morale żołnierza

Główne zdjęcie
Bp Stanisław Stefanek

Dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana też Świętem Matki Boskiej Zielnej, oraz 97. rocznica „Cudu nad Wisłą” czyli Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, podczas której wojska polskie pokonały nacierające na stolicę wojska bolszewickie. W Łomży uroczystości rozpoczęły się na placu Papieża Jana Pawła II, przed pomnikiem biorących udział w bitwie żołnierzy łomżyńskiego 33 pułku piechoty, gdzie delegacje władz, wojska i organizacji złożyły kwiaty. Chwilę później w Katedrze uroczystą Mszy świętej przewodniczył biskup senior Stanisław Stefanek. Mówił, że dziś potrzebne nam jest morale żołnierza.

Na placu Papieża Jana Pawła II o godz. 9.30 zebrało się kilkadziesiąt osób. Byli wojskowi, obchodzący dziś Święto Wojska Polskiego i dwa poczty sztandarowe – miasta i Związku Narodowych Sił Zbrojnych, przedstawiciele władz samorządowych. W ciszy kwiaty przed pomnikiem żołnierzy 33 pułki piechoty składali: prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, starościna łomżyńska Elżbieta Parzych, poseł Lech Kołakowski, członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski, a także  m.in. wojskowi, kombatanci, harcerze i działacze PSL-u.   
Delegacje złożyły także kwiaty przed stojącym w pobliżu pomnikiem św. Jana Pawła II, po czym wszyscy udali się do Katedry, gdzie Mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył biskup senior Stanisław Stefanek. 
Biskup Stefanek w homilii przypominał, że Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem jest jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego, który w 1950 roku ustanowił papież Pius XII. 
- Tyle światu zaoferował, że świat mógłby na tym jednym prostym fakcie zbudować wszystkie programy odrodzenia życia społecznego po zniszczeniach wojennych – mówił biskup.
Biskup Stefanek nawiązał także do obchodzonego dziś Święta Wojska Polskiego i podkreślał znaczenie „morale żołnierza”. 
– To jest jedyne środowisko, które dla społecznych spraw, dla wspólnych spraw deklaruje najwyższa wartość ofiarę życia - jako swoją misję, jako ten dar, który wchodzi wewnątrz struktury środowiska. Dar życia, dar krwi – podkreślał biskup zwracając uwagę, że inne środowiska, choć również mają pracować na rzecz społeczeństwa, takiej ofiary nie ponoszą.
Biskup Stanisław mówił także, że w brakuje w mieście środowiska wojskowego. - Może dożyję, jak Pan Bóg pozwoli, że środek Katedry wypełni kompania honorowa. Przy sztandarach brakuje mi dwóch - jeden tu już był, to nam go zabrali, może wróci – mówił nawiązując do sztandaru 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. płk Mariana Raganowicza, który kilka lat temu został rozformowany, a w Łomży pozostały jedynie wojskowe Warsztaty Techniczne. - A drugi powinien być uroczyście podniesiony. Mam tu na myśli nieistniejące jeszcze sztandary wojsk obrony terytorialnej. Bardzo nam potrzebna jest ta wojskowa obecność, właśnie etosu – morale, z gotowością, skrajnie nawet pomyślanej, ofiary życia – podkreślał biskup Stefanek.  

Dziś jeszcze w Łomży w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego o godz. 18:30 na Starym Rynku ma się odbyć Koncert Patriotyczny. Wystąpią raperzy „5tka” z Łomży i „Lukasyno” z Białegostoku oraz  rockowy zespół „Contra Mundum” z Warszawy.

Foto: Bp Stanisław Stefanek
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę