Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Wojsko zaczęło świętowanie

Nie było awansów i medali. Były listy od dowódców i ministrów, powtarzające się przemówienia lokalnych vip-ów, pochwały, wyróżnienia i podwyższone premie regulaminowe. W przeddzień kolejnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, świętują żołnierze w Łomży. Uroczysta zbiórka kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża odbyła się przed pomnikiem 33 Pułku piechoty na terenie koszarów przy Al. Legionów.

Żołnierze z Łomży świętują 14 sierpnia na pamiątkę bitwy pod Ossowem, w której brali udział żołnierze stacjonującego w Łomży w okresie międzywojennym 33 Pułku piechoty. Bitwa stoczona w dniach 13 i 14 sierpnia 1920 roku przeszła do historii jako pierwsza, która przyniosła porażkę Armii Czerwonej w bitwie o Warszawę. Klęska bolszewików nastąpiła dzień później. Dlatego Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15. sierpnia na pamiątkę tamtego „Cudu nad Wisłą”. 
- Wojna z 1920 roku pokazał, że wolność i niepodległość stanowią dla Polaków wartość najwyższą. W sposób nadzwyczajny zjednoczyła Polaków. Zbudowali jedność nie bacząc na dziejące ich różnice – mówił major Marek Niedźwiecki, kierownik Warsztatów Technicznych, w które przed kilku laty przekształcono 1 Łomżyński Batalion Remontowy im. płk Mariana Raganowicza, który kultywował tradycje 33 Pułku piechoty. 
Wraz z łomżyńskimi żołnierzami i pracownikami warsztatów na placu przed pomnikiem 33 pułki piechoty w koszarach, przy skrzyżowaniu  Alei Legionów z Aleją Piłsudskiego, zebrało się grono kombatantów, harcerzy, przedstawicieli władz różnych szczebli i instytucji. Kilkudziesięciu z nich major Niedźwiecki wręczył pamiątkowe statuetki. Był też Apel Pamięci Oręża Polskiego i przemówienia: posła Lecha Kołakowskiego, prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, starosty Elżbiety Parzych, oraz listy od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego.  
Później delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem żołnierzy 33 Pułku piechoty, a na terenach jednostki rozpoczął się tradycyjna impreza plenerowa „Wojsko na swojsko”.
Jutro oficjalne obchody z okazji Święta Wojska Polskiego. O godz. 9:30  złożenie kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33 pp. na pl. Papieża Jana Pawła II, a o godz. 10:00  Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Stanisława Stefanka w Katedrze Łomżyńskiej. Po niej planowane jest zapalenie zniczy na mogiłach żołnierskich na cmentarzu przy ul. M. Kopernika, a przed wieczorem o godz. 18:30 na Starym Rynku ma się odbyć Koncert Patriotyczny z okazji Święta Wojska Polskiego. Wystąpią raperzy „5tka” z Łomży i „Lukasyno” z Białegostoku oraz  rockowy zespół „Contra Mundum” z Warszawy.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę