Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Duża podwyżka podatku śmieciowego w Wiźnie

Główne zdjęcie
Herb gminy Wizna

Jeszcze na początku roku mieszkańcy gminy Wizna płacili po 5 zł miesięcznie za wywóz śmieci jeśli były one posegregowane. Od marca ta cena wzrosła do 7,5 zł miesięcznie, a od października ma wynosić już 12 zł miesięcznie. Wysoką podwyżkę opłat, także dla tych, którzy śmieci nie segregują, oraz tych którzy na terenie gminy Wizna mają domki letniskowe, wprowadzają sierpniowe uchwały gminnych radnych. Sekretarz gminy Józef Gawroński tłumaczy, że powodem są wysokie koszty jakie, po rezygnacji dotychczasowej firmy, musi ponosić gmina za odbiór śmieci od mieszkańców.

Ceny za śmieci w Wiźnie jakie obowiązywały na początku roku określała uchwała rady Gminy Wizna z marca 2015 roku. W grudniu ubiegłego roku ją zmieniono podnoszą ceny od 1 marca 2017 roku. W przypadku nieruchomości zamieszkałych miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami selektywnie zbieranymi wynosiła: 7,50 zł od gospodarstwa domowego 1-osobowego, 15 zł od 2-osobowego, 22,50 zł od 3-osobowego, 30 zł od 4-osobowego. 37,50 zł od 5-osobowego i 45 zł gdy w domu jest 6 i więcej osób. Gdy śmieci nie były zbierane selektywnie stawka opłaty wynosiła 15 złotych od jednego mieszkańca. Te opłaty od mieszkańców bilansowały koszty jakie musiała ponosić gmina za wywóz śmieci, którą to usługę na rzecz gminy świadczyła ostrołęcka firma śmieciowa. Nieoczekiwanie ta pod koniec czerwca wypowiedziała umowy podłomżyńskim gminom – m.in. Nowogród, Zbójna czy Wizna. O ile w pierwszych dwóch gminach umowa została wypowiedziana z dnia na dzień, w Wiźnie firma świadczyła usługi jeszcze przez miesiąc, co pozwoliło władzom gminy na rozpisanie przetargu i wybór nowego wykonawcy. Przetarg wygrała białostocka spółka ASTWA. I choć zaproponowana cena za zebranie i wywóz śmieci do końca 2018 roku (503 tys. zł) jest o ponad 130 tysięcy złotych niższa niż nowa cena firmy, która dotychczas wywoziła śmieci z Wizny, i tak – jak przekonuje sekretarz gminy Józef Gawroński - konieczna była podwyżka opłaty dla mieszkańców.    

Od października będzie drożej
Podczas sierpniowej sesji radni gminy Wizna podjęli uchwały zmieniające stawki tzw. podatku śmieciowego. Tak jak dotychczas opłata za śmieci uzależniona jest od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym, ale osobowa stawka w przypadku śmieci zbieranych selektywnie wzrasta z 7,5 zł do 12 zł. To oznacza, że za gospodarstwo dwuosobowe miesięczna opłata będzie wynosiła 24 zł, 3-osobowe 36 zł, 4-osobowe 48 zł, 5-osobowe 60 zł, a za jeszcze większe 72 zł. 
Jeśli śmieci nie będą zbierane selektywnie opłata wzrasta do 22 złotych od jednego mieszkańca.  Uchwała wprowadzająca nowy cennik wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego – stało się to w piątek, ale z mocą obowiązywania od 1 października 2017 roku. 

Letniacy też zapłacą
Więcej za śmieci będą płacić także właściciel domków letniskowych i działek rekreacyjnych na terenie gminy Wizna. Radni gminy ustalili, że od 1 stycznia 2018 roku opłata ryczałtowa będzie wynosiła  140 złotych za rok, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny i 200 złotych za rok, jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Wysokość opłat za ten rok to odpowiednio 100 zł i 150 zł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę