Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 stycznia 2023 napisz DONOS@

Umorzone prezydenckie śledztwo przeciwko internautom

Główne zdjęcie
Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży

Prokuratura Rejonowa w Łomży umorzyła prowadzone przez kilka miesięcy postępowanie w sprawie rzekomego znieważenia przez internautów prezydenta Łomży. Śledztwo zostało wszczęte po wniosku prezydenta Mariusza Chrzanowskiego (PiS), który poczuł się urażony wpisami ośmiu użytkowników forum 4lomza.pl.

Wniosek prezydenta Chrzanowskiego do prokuratury o ściganie internautów był złożony w styczniu. Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła postępowanie, a w marcu zażądała wydania ośmiu adresów IP komputerów, z których wpisów, w czterech wątkach z grudnia 2016 roku i  początku stycznia 2017 roku, dokonali użytkownicy forum. Prokuratorskie dochodzenie było prowadzone w sprawie „znieważenia funkcjonariusza publicznego” podczas i w związku z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych. Po zaskarżeniu tego postanowienia Sąd Rejonowy w Łomży uznał, że „kwalifikacja czynu przyjęta przez oskarżyciela budzi wątpliwości”, ale postanowienie prokuratury utrzymał w mocy, gdyż w ocenie Sądu czyn nie zawiera znamion przestępstwa z art. 226 par.1 kk, lecz z art. 212 par. 2 kk czyli pomówienia. W uzasadnieniu łomżyński sąd przywołał wyrok Sądu Najwyższego z 2015 roku, który stwierdził, że jak każdy człowiek ma prawo do wolności wyrażania opinii, tak również każdy człowiek ma prawo do poszanowania  swojego życia prywatnego i rodzinnego, a prawo do wyrażania opinii  zasadnie może podlegać ograniczeniom, ze względu m.in. na ochronę dobrego imienia i praw innych osób.    
Śledczy otrzymali żądane dane. Po kilku kolejnych miesiącach prowadzenia dochodzenia prokurator wydał decyzję o jego umorzeniu. Jak poinformowała prokurator Maria Kudyba, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łomży, decyzja jest prawomocna, a powodem umorzenia było niewykrycie sprawców. 

Powtórka z historii
To było drugie śledztwo przeciwko internautom jakie z zawiadomienia prezydenta Chrzanowskiego prowadziła Prokuratura Rejonowa w Łomży. Po raz pierwszy prezydent wpisami internautów poczuł się dotknięty w 2015 roku. Po kilku miesiącach śledztwo w sprawie znieważenia zostało umorzone. Powodem, w zdecydowanej większości przypadków, był fakt niewykrycia autorów wpisów. Tak było m.in. w sprawie wszystkich wpisów z forum 4lomza.pl, których adresy IP, po decyzji Sądu Rejonowego w Łomży, otrzymali śledczy. W przypadkach komentarzy pod artykułami na innym portalu, łomżyńscy śledczy ustali kilka komputerów, z których dokonano wpisów, ale postępowanie umorzono z uwagi na brak interesu społecznego do kontynuowania ścigania z urzędu.
- Prokurator ustalił, że określone numery IP są przypisane do określonych abonentów, ale nie ustalił, kto zamieścił wpisy i czy one zawierają treści pomawiające – mówiła nam wówczas prokurator Kudyba. - Jedna z tych osób powiedziała, że dokonała wpisu w ramach dopuszczalnej obywatelom krytyki działania władzy, a inne osoby wskazywały, że komputery z których miano dokonać wpisów są dostępne dla wielu użytkowników. 
Po umorzeniu tego śledztwa prezydent Chrzanowski poznał wówczas nazwiska właścicieli komputerów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę