wtorek, 10 grudnia 2019 napisz DONOS@

Umorzone prezydenckie śledztwo przeciwko internautom

Prokuratura Rejonowa w Łomży umorzyła prowadzone przez kilka miesięcy postępowanie w sprawie rzekomego znieważenia przez internautów prezydenta Łomży. Śledztwo zostało wszczęte po wniosku prezydenta Mariusza Chrzanowskiego (PiS), który poczuł się urażony wpisami ośmiu użytkowników forum 4lomza.pl.

Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży
Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży

Wniosek prezydenta Chrzanowskiego do prokuratury o ściganie internautów był złożony w styczniu. Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła postępowanie, a w marcu zażądała wydania ośmiu adresów IP komputerów, z których wpisów, w czterech wątkach z grudnia 2016 roku i  początku stycznia 2017 roku, dokonali użytkownicy forum. Prokuratorskie dochodzenie było prowadzone w sprawie „znieważenia funkcjonariusza publicznego” podczas i w związku z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych. Po zaskarżeniu tego postanowienia Sąd Rejonowy w Łomży uznał, że „kwalifikacja czynu przyjęta przez oskarżyciela budzi wątpliwości”, ale postanowienie prokuratury utrzymał w mocy, gdyż w ocenie Sądu czyn nie zawiera znamion przestępstwa z art. 226 par.1 kk, lecz z art. 212 par. 2 kk czyli pomówienia. W uzasadnieniu łomżyński sąd przywołał wyrok Sądu Najwyższego z 2015 roku, który stwierdził, że jak każdy człowiek ma prawo do wolności wyrażania opinii, tak również każdy człowiek ma prawo do poszanowania  swojego życia prywatnego i rodzinnego, a prawo do wyrażania opinii  zasadnie może podlegać ograniczeniom, ze względu m.in. na ochronę dobrego imienia i praw innych osób.    
Śledczy otrzymali żądane dane. Po kilku kolejnych miesiącach prowadzenia dochodzenia prokurator wydał decyzję o jego umorzeniu. Jak poinformowała prokurator Maria Kudyba, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łomży, decyzja jest prawomocna, a powodem umorzenia było niewykrycie sprawców. 

Powtórka z historii
To było drugie śledztwo przeciwko internautom jakie z zawiadomienia prezydenta Chrzanowskiego prowadziła Prokuratura Rejonowa w Łomży. Po raz pierwszy prezydent wpisami internautów poczuł się dotknięty w 2015 roku. Po kilku miesiącach śledztwo w sprawie znieważenia zostało umorzone. Powodem, w zdecydowanej większości przypadków, był fakt niewykrycia autorów wpisów. Tak było m.in. w sprawie wszystkich wpisów z forum 4lomza.pl, których adresy IP, po decyzji Sądu Rejonowego w Łomży, otrzymali śledczy. W przypadkach komentarzy pod artykułami na innym portalu, łomżyńscy śledczy ustali kilka komputerów, z których dokonano wpisów, ale postępowanie umorzono z uwagi na brak interesu społecznego do kontynuowania ścigania z urzędu.
- Prokurator ustalił, że określone numery IP są przypisane do określonych abonentów, ale nie ustalił, kto zamieścił wpisy i czy one zawierają treści pomawiające – mówiła nam wówczas prokurator Kudyba. - Jedna z tych osób powiedziała, że dokonała wpisu w ramach dopuszczalnej obywatelom krytyki działania władzy, a inne osoby wskazywały, że komputery z których miano dokonać wpisów są dostępne dla wielu użytkowników. 
Po umorzeniu tego śledztwa prezydent Chrzanowski poznał wówczas nazwiska właścicieli komputerów.

191129105325.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę