Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Potrzebna jest krew

Pilnie potrzebna jest krew „0 Rh-”. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku potrzebuje także krwi wszystkich innych grup: 0 Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-, B Rh+, AB Rh- i AB Rh+. Do krwiodawców z regionu przyjedzie specjalny ambulans, w którym będą mogli oddać krew informuje Anna Ogrodnik-Wycik, kierownik łomżyńskiego oddziału RCKiK w Białymstoku.

Krew mogą oddać osoby zdrowe między 18 a 65 rokiem życia, z wagą nie mniejsza niż 50 kg. Samo pobranie krwi trwa od 4 do 8 minut. Zapewnia, że zabieg jest w pełni bezpieczny, a boleć może tylko ukłucie. Od pacjenta pobierana jest dawka 450 mln krwi. Ten ubytek szybko wyrównywany jest przez mechanizmy fizjologiczne organizmu. 
Do pobrania krwi należy się odpowiednio przygotować. Rano należy zjeść lekkie śniadanie węglowodanowe - jedną lub dwie kanapki. Trzeba się dobrze nawodnić w dniu oddawania krwi i pić dużo także po zabiegu. Do ambulansu trzeba się zgłosić z dowodem osobistym i poddać się badaniu. To lekarz podejmie decyzję, czy zakwalifikować dawcę, czy też nie. Generalnie krwi nie mogą oddawać osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Dyskwalifikuje choroba niedokrwienna serca, przebyty zawał, nowotwory, wirusowe zapalenie wątroby, choroby układu pokarmowego, moczowego i nerwowego. 

Oto harmonogram wizyt ambulansu do pobierania krwi w Łomży i regionie w długi weekend:
- niedziela (13 sierpnia) Łomża – Parafia p.w. Bożego Ciała – ambulans przy kościele przy ul. Przykoszarowej w godz. 9.00 – 14.00,  
- poniedziałek (14 sierpnia) - Zambrów  ambulans w godz.  9.00 – 13.00 przy sklepie LIDL 
- wtorek (15 sierpnia) – Śniadowo ambulans przy kościele w godz. 10.00 – 14.00.

Ambulans będzie także 20 sierpnia w Centrum Katolickim przy parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży  ul. Zawadzka 55 (godz. 8.30 – 14.00), 25 sierpnia w Kolnie – w godz.  9.00 – 13.00 przy Urzędzie Miasta, oraz 27 sierpnia w Zbójnej przy Urzędzie Gminy w godzinach  10.00 – 14.00.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę