Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Emeryci z Łomży na wakacjach zwiedzają i tańczą do rana

- Emeryci i renciści nie muszą samotnie siedzieć w domach na kanapie, przełączając pilotem kanały telewizora. Kiedy nie mają obowiązków: praca, dom i dzieci, mogą pobawić się i zwiedzać Polskę i Europę, mogą spełniać pragnienie beztroskiej zabawy oraz marzenia o podróżach z młodzieńczych lat – opowiada z niespożytą energią i optymizmem Elżbieta Grzanko, prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Łomży. Od siedmiu lat organizuje życie aktywne seniorom, zaś teraz wróciła z wrażeniami znad Morza Bałtyckiego: ponad 50 osób było w Międzyzdrojach i na rejsie do Karlskrony w Szwecji. - Na promie jest 11 pokładów, ponad 1000 osób podróżowało, a wszyscy mówili ciągle o nas, jak pięknie na dancingach i dyskotekach bawią się emeryci z Łomży.

Najpierw łomżyńscy emeryci połowę lipca spędzili w Międzyzdrojach, gdzie odbywała się słynna Gala Gwiazd. Aktor Paweł Małaszyński wydawał się łomżyniakom dość chłodny i zdystansowany wobec uczestników imprezy, natomiast Piotra Szwedesa odebrali bardzo ciepło, bo tak samo aktor potraktował ludzi. Wybrali się na wycieczkę do Kamienia Pomorskiego i Świnoujścia, zwiedzając tzw. podziemne miasto. Na potańcówkach w ośrodku wczasowym Stilo bawiły się zgodnie aż trzy pokolenia, prezes Grzanko wystąpiła w roli didżejki. - Cały turnus chodził w skowronkach, emeryci byli zachwyceni tak, że nikt nie kładł się spać o dziesiątej wieczorem, dopiero po północy – śmieje się prezeska. Pod koniec lipca wybrali się w trzydniowy rejs promem z Gdyni do Karlskrony, ponad 30-tysięcznego miasta w Szwecji. Po zejściu na ląd pobyt był pełen był różnych atrakcji na miejscu: zwiedzanie imponującego zbiorami Muzeum Morskiego, oglądanie starówki z punktu widokowego i spacerek po Björkholmen, dzielnicy domków małych i kolorowych jak dla krasnali. - Mieszkańcy mają do framugi w oknach przymocowane lusterka boczne, tak jak w samochodach, żeby widzieć na ulicy sąsiadów lub przybywających gości – chwali pomysłowość i zmysł praktyczny Szwedów. - Po zabawach chodziliśmy spać o 1., pobudka była o 5., śniadanie o 6. i od 7. program zwiedzania.
Dla atmosfery podróż ważny jest kierowca wesołego autobusu z Łomży, jak Jarosław Wołosiński.

Zdrowa atrakcja – rehabilitacja
50 czy 100 osób na atrakcyjnej wycieczce bądź pobycie nad morzem albo w górach (w ubiegłym roku byli w Łebie i Zakopanem), to jednak ciągle nie około 1 tysiąca należących do PZERiI, m.in., z Łomży, Kolna, Stawisk, Miastkowa, Piątnicy, Zbójnej, Turośli, Śniadowa i Nowogrodu. - Kieruję siedem lat oddziałem po prezesie Janie Lisieckim, czasami czuję zmęczenie praca społeczną, ale na razie coś nie widać mojej zmienniczki... - zastanawia się nad przyszłością 64-letnia prezes Elżbieta Grzanko, na wyjazdach zmieniająca się w przyjaciółkę, opiekunkę, sanitariuszkę. Przed nią decyzja, czy kandydować na trzecią kadencję. Ma czas do marca 2018. Zdaje sobie sprawę, że ta działalność społeczna to także comiesięczne wydawanie darów z Banku Żywności 100 emerytom i doradzanie.
- Moi emeryci są po wyjazdach przeszczęśliwi, więc zaproponowałam, że za rok możemy wybrać się do Złotych Piasków nad Morzem Czarnym w Bułgarii – planuje prezes PZERiI w Łomży. - Ja zawsze sobie i emerytom mówię: głowa do góry! Bo można co miesiąc zaoszczędzić sobie 100 czy 200 zł i powoli uzbierać na wakacje marzeń. A do Bułgarii wszystkie miejsca natychmiast zostały zarezerwowane, oprócz kilku rezerwowych. Jednocześnie zapraszamy chętnych na dwa tygodnie do Iwonicza Zdroju na 2-tygodniowy turnus rehabilitacyjny od 14. do 30. września. Zgłosiło się ponad 40 osób, ale nie chcę oddawać żadnego miejsca, gdy kilka osób zrezygnowało z powodu sanatorium czy choroby. Na miejsce z rehabilitacją czeka się rok i dłużej. Koszt turnusu jest nieduży: 1300 zł z transportem, wyżywieniem, zwiedzaniem. Przede wszystkim, najważniejsza jest rehabilitacja dwa razy dziennie. Kontakt z nami od poniedziałku do czwartku w godzinach 9. - 12, tel. 86 215 69 71.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę