Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Kleszcze atakują

Główne zdjęcie
Kleszcz

W lipcu u 185 osób w województwie podlaskim, o ponad 30% więcej niż w czerwcu, zdiagnozowano boreliozę. Groźna choroba, na którą nie ma szczepionki, przenoszona jest przez kleszcze. W tym roku wykryto ją już u 820 osób w województwie.

Województwo podlaskie jest naturalnym terenem występowania zakażonych kleszczy przenoszących m.in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterie Borrelia burgdorferi, wywołujące boreliozę. Mogą być one przenoszone zarówno przez dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Specjaliści podkreślają, że nie każdy kleszcz jest zakażony, ale jednocześnie są też kleszcze przenoszące więcej niż jeden patogen, co sprawia, że każde ich wkłucie się w ciało człowieka może nieść zagrożenia dla zdrowia. Najwięcej kleszczy i zachorowań na przenoszone przez nie choroby jest we wschodniej połowie województwa, ale także w regionie łomżyńskim w każdym miesiącu wykrywane są nowe przypadki zachorowań. Na boreliozę nie ma szczepionki, dlatego zalecana jest profilaktyka. Jeśli wybieramy się np. do lasu zasłaniajmy się przed nimi: długi rękaw i spodnie, zakryte buty, nakrycie głowy zmniejszają ryzyko zaatakowania przez kleszcza. Po każdym pobycie w lesie lub na łące należy dokładnie sprawdzić całe ciało. Jeśli usuniemy kleszcza przed upływem doby prawdopodobieństwo zakażenia chorobą odkleszczową, w tym boreliozą, jest znikome.

Specjaliści z sanepidu, gdzie prowadzony jest monitoring zachorowań na choroby odkleszczowe, podkreślają, że z obserwowany jest wzrost liczby przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu w okresie od czerwca do grudnia, co związane jest bezpośrednio z cyklem aktywności kleszczy w środowisku naturalnym.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę