poniedziałek, 06 kwietnia 2020 napisz DONOS@

Kleszcze atakują

W lipcu u 185 osób w województwie podlaskim, o ponad 30% więcej niż w czerwcu, zdiagnozowano boreliozę. Groźna choroba, na którą nie ma szczepionki, przenoszona jest przez kleszcze. W tym roku wykryto ją już u 820 osób w województwie.

Kleszcz
Kleszcz

Województwo podlaskie jest naturalnym terenem występowania zakażonych kleszczy przenoszących m.in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterie Borrelia burgdorferi, wywołujące boreliozę. Mogą być one przenoszone zarówno przez dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Specjaliści podkreślają, że nie każdy kleszcz jest zakażony, ale jednocześnie są też kleszcze przenoszące więcej niż jeden patogen, co sprawia, że każde ich wkłucie się w ciało człowieka może nieść zagrożenia dla zdrowia. Najwięcej kleszczy i zachorowań na przenoszone przez nie choroby jest we wschodniej połowie województwa, ale także w regionie łomżyńskim w każdym miesiącu wykrywane są nowe przypadki zachorowań. Na boreliozę nie ma szczepionki, dlatego zalecana jest profilaktyka. Jeśli wybieramy się np. do lasu zasłaniajmy się przed nimi: długi rękaw i spodnie, zakryte buty, nakrycie głowy zmniejszają ryzyko zaatakowania przez kleszcza. Po każdym pobycie w lesie lub na łące należy dokładnie sprawdzić całe ciało. Jeśli usuniemy kleszcza przed upływem doby prawdopodobieństwo zakażenia chorobą odkleszczową, w tym boreliozą, jest znikome.

Specjaliści z sanepidu, gdzie prowadzony jest monitoring zachorowań na choroby odkleszczowe, podkreślają, że z obserwowany jest wzrost liczby przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu w okresie od czerwca do grudnia, co związane jest bezpośrednio z cyklem aktywności kleszczy w środowisku naturalnym.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę