Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

KGR do zwalczania (świń) ASF

Przedstawiciele inspekcji weterynaryjnej, policji i straży granicznej mają wejść w skład koordynacyjnej grupy roboczej do spraw zwalczania ASF w województwie podlaskim. KGR ma działać pod kierownictwem wojewody podlaskiego, a głównym jej celem będzie realizacja „Programu bioasekuracji”, czyli likwidacja hodowli świń, w gospodarstwach w których nie będą spełnione nowe wymagania bioasekuracji.

Decyzja o powołaniu specgupy zapadła podczas wczorajszego spotkania w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, na którym omówiono szczegóły realizacji rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 12 lipca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń”. Stawia on dodatkowe wymagania dla rolników hodujących świnie na wskazanych obszarach – m.in. z gmin Przytuły, Jedwabne i Wizna na terenie powiatu łomżyńskiego, Grabowo i Stawiski w powiecie kolneńskim, całego powiatu grajewskiego oraz Kobylin-Borzymy w powiecie wysokomazowieckim i Rutki w powiecie zambrowskiego. W konsekwencji rolnicy którzy nie będą w stanie sprostać nowym wymaganiom, będą zmuszeni do likwidacji stad i zaprzestania chowu świń co najmniej do końca 2018 roku. Ci którzy dobrowolnie - do 14 sierpnia br. - złożą stosowne wnioski do powiatowych lekarzy weterynarii, mają otrzymać rekompensaty za rezygnując z chowu świń.

zobacz: Nowe wymagania dotyczące hodowli świń


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę