Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

Dziś upalnie...

Główne zdjęcie
Ostrzeżenia meteorologiczne przed upałami w Polsce. Czerwony kolor oznacza ostrzenie z trzecim najwyższym stopniem zagrożenia. Kolor zielony oznacza brak wydanych ostrzeżeń przez synoptyków z IMGW.

Synoptycy z białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW wydali ostrzeżenie przed upałami jakie dziś i jutro mają utrzymywać się w subregion centralnym województwa podlaskiego. Od godz. 12:00 dziś do godz. 19:00 jutro prognozuje się temperaturę maksymalną od 30°C do 32°C.

Wydający ostrzeżenie dyżurny synoptyk Wiesław Winnicki upałom nadał pierwszy w trzystopniowej skali stopień zagrożenia. To oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Dodajmy, że w sąsiednim województwie mazowieckim upałowi nadano drugi stopień zagrożenia.

Upał najbardziej zagraża osobom chorym, starszym, dzieciom i kobietom w ciąży. Skutkiem przegrzania i odwodnienia organizmu są zawroty głowy, osłabienie, problemy żołądkowe, gorączka i bóle mięśni, omdlenia, problemy z krążeniem krwi.
Wskutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w gorącym pomieszczeniu, może także dojść do udaru cieplnego. Objawami udaru są: silne bóle głowy wraz z zawrotami, zmęczenie, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Kolejnym następstwem upału i przegrzania organizmu jest szok termiczny, gdy nastąpi kontakt rozgrzanego ciała z zimnym środowiskiem.

Synoptycy na dziś dla województwa podlaskiego, poza upałami, prognozują także zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami, głównie w północnej połowie województwa, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów do 25 mm. Wiatr rano słaby, później umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy. Podczas burz możliwe porywy do 75 km/h.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy województwa, okresami wzrastające do dużego i tam możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 20°C do 22°C.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę