Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Czas kleszczy

W pierwszej połowie lipca w województwie podlaskim stwierdzono 91 zachorowań na boreliozę. Przez cały czerwiec takich przypadków było 139. Specjaliści podkreślają, że tradycyjnie już w regionie więcej zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze jest w drugim półroczu, co jest związane bezpośrednio z cyklem aktywności kleszczy w środowisku naturalnym.

Województwo podlaskie jest naturalnym terenem występowania zakażonych kleszczy przenoszących m.in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterie Borrelia burgdorferi, wywołujące boreliozę. Mogą być one przenoszone zarówno przez dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Nie każdy kleszcz jest zakażony, ale jednocześnie są też kleszcze przenoszące więcej niż jeden patogen, co sprawia, że każde ich wkłucie się w ciało człowieka może nieść zagrożenia dla zdrowia.
Na terenie województwa podlaskiego w okresie od 1 do 15 lipca 2017 r. Zarejestrowano 91 nowych przypadków zachorowania na boreliozę i 7 na kleszczowe zapalenie mózgu. Są to przypadki niemal ze wszystkich powiatów województwa, przy czym zdecydowanie więcej jest ich we wschodniej części. 

Wieksza aktywność kleszczy
- Obserwowany w latach 2013-2017 w województwie podlaskim wzrost liczby przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu w drugim półroczu (w okresie od czerwca do grudnia), a następnie znaczny spadek w styczniu jest charakterystyczny dla zachorowań na choroby odkleszczowe, co związane jest bezpośrednio z cyklem aktywności kleszczy w środowisku naturalnym – podaje sanepid, którego pracownicy osobom narażonym na kontakt z kleszczami  radzą szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Przeciwko kilkakrotnie „popularniejszej” boreliozie nie ma dostępnej szczepionki. 

Profilaktyka kleszczowa
Jeśli przebywamy w rejonie, w którym jest dużo kleszczy, zasłaniajmy się przed nimi: długi rękaw i spodnie, zakryte buty, nakrycie głowy zmniejszają ryzyko zaatakowania przez kleszcza. Po każdym pobycie w lesie lub na łące dokładnie sprawdzajmy całe ciało. Jeśli wyjmiemy kleszcza przed upływem doby prawdopodobieństwo zakażenia chorobą odkleszczową, w tym boreliozą, jest znikome.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę