Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Strzelnica w biurowcu i budki ptaszków śpiewających

Do realizacji Budżetu Obywatelskiego w 2018 r. Łomża podzielona została na 3 strefy. Z Centrum zgłoszono 14 projektów na prawie 1 mln 200 tys. zł. Z Łomżycy wpłynęło 13 zadań o szacowanej wartości ponad 1 mln 400 tys. zł. Z Osiedla Południe jest 10 propozycji na blisko 899 tys. zł. Daje to łącznie kwotę ok. 3 i pół miliona zł plus prawie 200 tys. zł na projekty z młodzieżowego budżetu obywatelskiego. Wiadomo, że nie wszystkie z ponad 40 zgłoszonych przez łomżyniaków pomysłów doczekają się realizacji w przyszłym roku. Tymczasem weryfikują je urzędnicy: czy dotyczą terenu miejskiego i nie kolidują z planami względem zabudowy i funkcji. Potem zagłosujemy na pomysły.

Do młodzieżowego budżetu obywatelskiego zgłoszono cztery  projekty na  kwotę 197 tysięcy zł. W MBO można było zgłaszać nie tylko budowę i remont infrastruktury, ale też działania prospołeczne, kulturalne, oświatowe lub sportowe. Zgłoszono budowę siłowni zewnętrznej koło „Wety” za 35 tys. zł. O wiele droższe są inicjatywy prospołeczne: mający „pobudzić świadomość” historyczną piknik i koncert patriotyczny z grupami rekonstrukcyjnymi i promowaniem folkloru za 60 tys. zł; nocny turniej piłki nożnej o puchar 600-lecia Łomży za 50 tys. zł, z czego połowa na nagrody; gra miejska z wędrowaniem po trasach „planszy” i wykonywaniem zadań w jak najkrótszym czasie – 52 tys. zł. 
Mieszkańcy Łomży zgłosili 37 projektów do „dorosłego” Budżetu Obywatelskiego. - Koszt zadań to prawie 3,5 mln złotych – informuje insp. Łukasz Czech z ratusza. - Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski na realizację zadań planuje przeznaczyć w przyszłorocznym budżecie miasta kwotę 2 miliony zł oraz 100 tys. zł na potrzeby młodych mieszkańców w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.  Decyzję podejmie Rada Miasta przy uchwalaniu budżetu miasta na przyszły rok.
Do końca sierpnia potrwa weryfikacja zadań, 1. września planowane jest ogłoszenie wstępnej listy. Mieszkańcy będą zgłaszać uwagi do projektów dopuszczonych do głosowania. Po ich rozpatrzeniu 13. września poznamy listę zadań zakwalifikowanych. Głosowanie 18. września – 6. października; zatem ogłoszenie wyników Budźetu Obywatelskiego 2018 powinno nastąpić 23 października. 

Centrum, czyli starówka i okolice
Przy Bursie Szkolnej nr 3 i za II LO może powstać siłownia typu street workout – zestawy drążków, słupków, belek i drabinek do ćwiczeń na świeżym powietrzu za 24 tys. zł brutto. Na Senatorskiej, po której stoku ścigają się rowerzyści, rolkarze, motocykliści i kierowcy, potrzeba trzech progów zwalniających za 10 tys. zł. Zdaniem wnioskodawcy, na ulicy Kapucyńskiej należy przełożyć bruk, postawić 6 latarń i zamontować barierki dla pieszych z trudnościami w poruszaniu się, zdążającymi do Centrum Rehabilitacji po stromiźnie. Za stadionem przy Zjeździe potrzebny jest parking na ok. 50 miejsc za 145 tys. zł. Schody kamienne przy Zamiejskiej na rogu ze Zjazdem mogą doczekać się remontu za 150 tys. zł, podobnie jak chodnika ul. Górna za 150 tys. zł. Strzelnica terytorialna OT – nie wojskowa, a prywatna – może posłużyć do ćwiczeń na 3. piętrze biurowca przy ul. Nowej za 20 tys. zł. Byłaby w pobliżu muralu patriotycznego na trybunie honorowej z orłem w złotej koronie przy pl. Niepodległości za 20 tys. zł (bitwa pod Wiedniem 1673, Cud nad Narwią 1920, żołnierze II wojny światowej i żołnierze wyklęci). Za 85 tys. zł zmieniłaby nawierzchnię uliczka z żużlu między Wąską a Szosą Zambrowską - mieszkańcom przeszkadzają doły pełne wody po deszczu. Być może, w parkach miejskich i na skwerach pojawią się budki lęgowa dla ptactwa śpiewającego za 19 300 zł, w tym ponad połowa kwoty ma być na zrzucenie gniazd ptaków krukowatych, wron i gawronów. Między Galerią Aporia a księgarnią przy Senatorskiej róg Giełczyńskiej mogłyby pojawić się bajki Zbigniewa Herberta. Ceramiczne postacie i przedmioty na ścianie dodawałyby Łomży za 25 tys. zł atrakcyjności turystycznej i unikalności. Jeden z wniosków dotyczy remontu terenu przy ul. 3 Maja 2 za 150 tys. zł.  Kto był w historycznej okolicy, zrozumie, że remontu wymaga cała ulica. Skwerek z ławeczką u zbiegu Wojska Polskiego i Legionów przy rondzie poczeka na chodnik za 120 tys. zł.  

Łomżyca, czyli komunikacja i rekreacja
Leżąca po obu stronach Wojska Polskiego oraz Sikorskiego dzielnica domków jednorodzinnych ma potrzeby, związane z przemieszczaniem się po równej i utwardzonej nawierzchni: chodnik na Miłej (50 tys. zł), chodnik i wjazdy przy Lipowej (150 tys. zł), zatoka parkingowa przy Pułaskiego obok Łukasińskiego (32 tys. zł), chodnik Obrońców Łomży (150 tys. zł), chodnik przy Partyzantów (150 tys. zł), budowa Pawiej (150 tys. zł), chodnik Strażacka. Za 150 tys. zł może powstanie mini bulwar nad Łomżyczką: 5 m szerokości 210 m długości, z 5 ławkami i 5  latarniami. Na monitoring i lampy za 150 tys. zł ma szansę teren sportowo-rekreacyjny przy Browarnej i Podleśnej oraz od Przyjaźni do Szerokiej, zaś na siłownię fitness za 50 tys. zł ul. Harcerska. Ulice: Kraska, Krucza i Poznańska czekają na 3 wiaty autobusowe, krzewy, drzewa, siłownię, oświetlenia ledowe przejść za 110 tys. zł.

Południe, czyli więcej tlenu i sekundników
150 tys. zł trzeba na tężnię solankową przy Szosie Zambrowskiej i Piłsudskiego, 99 tys. na remont jezdni Bema od Broniewskiego do Chopina, 100 tys. - parking przy księżnej Anny 6 D, bezpieczne przejście przez Zawadzką (skate park – park JP II) – 180 tys. zł, a parking na obrzeżach parku – 65 tys. zł. Do tego 70 tys. zł na urządzenia fitness i wymianę zniszczonych koszy tamże. Chodniki na Przykoszarowej 15, 17 i 19 i Kołłątaja – prawie 107 tys., wymiana nawierzchni asfaltowej na Prusa – 150 tys., chodnik na Przykoszarowej 21, 23, 25 za 58 tys., sekundniki na 10 skrzyżowaniach, aby kierowcy widzieli, za ile sekund pali się zielone światło - wydatek z kasy miasta rzędu 110 tys. zł...

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę